SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Pentagon'dan IŞİD raporu: Yeniden güçlenerek Batı’yı hedef alabilir

Pentagon'dan IŞİD raporu: Yeniden güçlenerek Batı’yı hedef alabilir

ABD Savunma Bakanlığı'nın hazırladığı IŞİD raporunda, ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve Barış Pınarı Harekatı sonrası IŞİD’in yeniden güçlendiği, batılı ülkeleri yeniden hedef alabileceğine değinildi.

Pentagon'dan IŞİD raporu: Yeniden güçlenerek Batı’yı hedef alabilir
21.11.2019 08:50:47

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan ordusunu bölgeden çektiğini açıklamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu, 9 Ekim'de Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG'nin işgal ettiği bölgede 30 kilometrelik bir alanı temizlemek için Barış Pınarı Harekatını başlatmıştı.

Trump, daha sonra bir grup Amerikan askerinin bölgedeki petrol sahalarının güvenliğini sağlamak için bölgede kalacaklarını duyurmuştu.

"IŞİD YENİDEN GÜÇ KAZANIYOR"

AFP'nin haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Denetleme Dairesi'nin IŞİD tehdidinin yeniden gün yüzüne çıktığına vurgu yapılan raporunda şu ifadeler yer aldı:

" IŞİD, Türkiye'nin operasyonunu ve ardından Amerikan askerlerinin çekilmesini, Suriye'deki kabiliyetleri ile kaynaklarını yeniden yapılandırmak, ülke dışında saldırı düzenleme kapasitesini güçlendirmek için çıkarına kullandı."

"BATILI ÜLKELER, YENİ SALDIRI TEHDİDİ ALTINDA"

Pentagon'un bağımsız soruşturma birimi olarak faaliyet gösteren Denetleme Dairesi, ' IŞİD'in Batı'yı hedef almak ve dünya genelindeki 19 uzantısına ve ağına destek sağlamak için zaman ve alana sahip olabileceği' uyarısında bulundu.

Raporda, ABD Savunma İstihbarat Ajansı'nın (DIA) sağladığı bilgiler kaynak gösterildi.

"UZUN VADEDE SURİYE'DE NÜFUZ KAZANABİLİRLER"

DIA'ya atıfta bulunulan raporda 'IŞİD'in uzun vadede Suriye'de bazı nüfuz merkezlerinin kontrolünü yeniden sağlamaya ve dünya genelindeki izlerini genişletmeye çalışacağı' belirtildi.

Rapora göre DIA, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 26 Ekim'de ABD özel harekât timi tarafından öldürülmesinin de 'örgütün yeniden yapılanması üzerinde çok etkili olmayabileceğini' söyledi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

ozan / 21.11.2019 13:16:54
kendin pişir,kendin ye,ne güzel kur, işlet,devret,sonra tekrar sezon açılınca tekrar al,aç,işlet,işte ab - abd için ypg ve özellikle deaşın özeti.bir nevi maymuncukta diyebiliriz bunlara.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR