DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Pandemi süreci ağrıları tetikliyor

Pandemi döneminde bazı eklem ağrılarına önem vermeyen hastalarda eklem kısıtlılıkları ve kireçlenmeler artıyor

2 Yıl Önce
2020-11-26 09:34:10
 Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Doç. Dr. Mehmet Ağırman, pandemi döneminde bazı eklem ağrılarına önem vermeyen hastalarda eklem kısıtlılıkları ve kireçlenmelerin arttığını belirterek, “Özellikle hareketsiz yaşam, ağrı ve tedavinin ötelenmesi, pandemi ile artan depresyon da ağrılara sebep olabilir.” dedi

 Doç. Dr. Mehmet Ağırman, “Korona-fobi döneminde geçmeyen ve hastanın günlük aktivitelerini kısıtlayan ağrı olduğunda mutlaka hekime başvurulması gerektiğini ifade etti.Ağırman, “Gece ağrısı, istirahatle geçmeyen ağrı, beraberinde ateş veya kilo kaybı, bel ağrısına eşlik eden bacaklarda güçsüzlük, idrar kaçırma, tutamama gibi durumlar hastalarımız için uyarıcı olmalı, tanı ve tedavilerini ertelememeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Pandemi döneminde bazı eklem ağrılarına önem vermeyen hastalarda eklem kısıtlılıkları ve kireçlenmelerin arttığına işaret eden Ağırman, özellikle hareketsiz yaşam, ağrının ve tedavinin ötelenmesi, pandemi ile artan depresyonun da ağrılara sebep olabileceğini belirtti.

Ağırman, eklemlerde yeni başlayan şişlik, kızarıklık, sıcaklık artışı gibi durumların çoğunlukla romatizmal hastalıklarda görülebileceğini kaydederek, “Literatürde Kovid-19 ilişkili eklem tutulumu çok nadir birkaç vakada bildirildi. Yeni tip koronavirüste (Kovid-19) daha yaygın, şişlik veya kızarıklık yapmayan eklem ağrıları olabilir. Bu ağrılar yine hastalık nedeni ile çıkan ateşe bağlı olarak da görülebilir.” açıklamasını yaptı.

Nadir oluşan baş ağrıları için endişelenilmemesi gerektiğini ifade eden Ağırman, şunları kaydetti:

“Hasta daha önce hissetmediği, yeni başlayan bir baş ağrısından şikayetçi ise öncelikle nörolojik değerlendirme, tansiyon kontrolü, ateş takibi yaptırmalı. Uzun zamandır olan, sık tekrarlayan, tanısı konulmuş baş ağrısı varsa, beraberinde burun tıkanıklığı, ateş, öksürük gibi ek bir şikayet yoksa endişelenmeyebilir. Ancak şiddetli ve yeni başlayan her baş ağrısında nörolojik muayenesini ihmal etmemesini öneriyoruz.”

Kas ağıraları sık görülüyor

Ağırman, bel ve kalça ağrısının en sık nedeninin kas ağrıları olduğunu belirterek, “Diğer nedenler arasında kireçlenmeler, fıtıklar, omurga problemleri sayılabilir. Kovid-19 hastalarının bel veya kalça ağrılarının olduğunu biliyoruz. Hastalığın başlangıcında bu şikayetler olabileceği gibi, seyrinde veya yüksek ateşe bağlı da görülebilir.” dedi.

Kas, omurga veya eklem kaynaklı ağrılar genellikle ağır kaldırma, zorlama, soğukta kalma gibi nedenler ile ortaya çıktığına dikkat çeken Ağırman, “Bu ağrı bir bölgede hissedilir. Fıtık ağrılarında da yine çoğunlukla bir başlatıcı neden vardır ancak kalçaya veya bacağa doğru yayılım gösterebilir. Yayılımı çoğunlukla tek taraflıdır. Beraberinde uyuşma veya karıncalanma olabilir. Kovid-19 ağrıları ise daha yaygındır.” şeklinde konuştu.

Son bir haftada ortaya çıkan, sızı şeklinde ve yaygın olan ağrılarda Kovid-19 hastalığına dikkat etmek gerektiğini belirten Ağırman, “Özellikle de temas öyküsü varsa, beraberinde burun tıkanıklığı, öksürük, ateş, nefes darlığı gibi ek bir şikâyet varsa mutlaka ileri tetkik gerekir.” ifadelerini kullandı.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş