SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

'Pakistan ile Türkiye arasındaki STA'da son aşamaya gelindi'

Pakistan Başbakanı Dış İlişkiler Danışmanı Aziz:-' (Pakistan-Türkiye arasındaki STA görüşmeleri) Anlaşmanın imzalanması konusunda son aşamaya gelindi. Bu sene içerisinde imzalanmasını bekliyoruz'- 'Çin'in başlattığı 'Bir Kuşak Bir Yol' projesi tam da EİT üyesi ülkeleri kapsıyor. Dolayısıyla bölge ülkeleri için gerekli altyapı yatırımları hızlanacak'

'Pakistan ile Türkiye arasındaki STA'da son aşamaya gelindi'
28.2.2017 17:01:00

Pakistan Başbakanı Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz, Türkiye ile Pakistan arasında görüşmeleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşmasına (STA) ilişkin, "Anlaşmanın imzalanması konusunda son aşamaya gelindi. Bu sene içerisinde imzalanmasını bekliyoruz." dedi.

AA muhabirinin sorunlarını yanıtlayan Aziz, STA'nın neleri kapsayacağı konusunda bir takım pürüzler bulunduğunu belirterek, "STA sadece ticareti değil, yatırımları da olumlu etkileyecek." ifadesini kullandı.

Türkiye ile Pakistan arasında STA konusunda uzun zamandır çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Aziz, "Anlaşmanın imzalanması konusunda son aşamaya gelindi. Bu sene içerisinde imzalanmasını bekliyoruz." dedi.

- EİT Zirvesi

Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (EİT) 1985 yılında Türkiye, İran ve Pakistan tarafından kurulduğunu hatırlatan Aziz, 1992'de Orta Asya Cumhuriyetleri ve Azerbaycan'ı da kapsayacak şekilde genişlediğini söyledi. Geçen zaman içerisinde teşkilatın beklenen ilerlemeyi gösteremediğini söyleyen Aziz şunları kaydetti:

"Bununla birlikte, şimdi EİT'in ilerlemesi ve gelişmesi için uygun ortam bulunuyor. Daha önce altyapıyı inşa edecek yeterli kaynaklara sahip değildik. Şimdi ise Çin'in başlattığı 'Bir Kuşak Bir Yol' (OBOR) projesi EİT üyesi ülkeleri kapsıyor. Dolayısıyla bölge ülkeleri için gerekli olan altyapı yatırımları hızlanacak. Önümüzdeki dönemde ulaşım koridorlarının geliştiğini ve gümrük geçişlerinin kolaylaştığını göreceğiz. EİT Ticaret Anlaşmasını tüm üyelerin imzalamasıyla bölge ülkeleri arasında ticaret hacminde ciddi artış olacaktır."

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR