DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'ÖSO, IŞİD'le savaşma iradesini kaybetti'

IŞİD Öncüpınar sınır kapısının çok yakınında bulunan Suriye - Türkiye sınırındaki Azez kasabasına yaklaşmasıyla bölgedeki çatışmalar yoğunlaştı.

02.06.2015 17:30:36

BBC Türkçe'ye bilgi veren Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, IŞİD'in son saldırılarından önce bölgede kontrolün Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) elinde olduğunu ifade ederken "Ancak ÖSO psikolojik yorgunluk yaşıyor ve IŞİD'le çatışma cesaretini yitirmiş olması nedeniyle bölgeden çekildi" dedi.

2500 Türkmen aile kaçtı

IŞİD militanlarının iki gün önce Soran kasabasını ele geçirip Kilis'in karşı tarafında kalan Azez'e doğruı ilerlkediğini ifade eden Cevizci, "Şu ana kadar 8 köyü ele geçirdiler. Bugün son olarak bir Türkmen köyü olan Yelbaba'yı ele geçirdiler" diyor.

IŞİD'in saldırıları nedeniyle yaklaşık 2 bin 500 Türkmen ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Cevizci "Türkiye sınırının kapalı olması nedeniyle şu an için sınıra doğru yönelmediler. Ancak Türkiye'ye geçmek istiyorlar" dedi.

Cevizci, Ankara'nın da Türkmenlerin sınıra gelmesi halinde kapıları açmak için hazır olduğunu ifade ettiğini belirtiyor.

IŞİD'e karşı kim savaşıyor?

ÖSO'nun bölgeden çekilmesiyle birlikte ilerleme sağlayan IŞİD, şu anda Tel Rıfat ve Mera kasabaları civarında çatışmalar yaşanıyor.

IŞİD'in son saldırısından önce Halep'e yönelik kapsamlı bir harekata hazırlanan ve altında çok sayıda Beşar Esad rejimi karşıtı örgütü barındıran Şam cephesi Halep operasyonunu askıya aldı.

Şam Cephesi ve  Nusra'nın yönünü yeniden kuzeye çevirdiğini ifade eden Suriye Türkmen Meclisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, Türkmen milislerin de IŞİD'e karşı çatıştığını söylüyor.

IŞİD'in son saldırılarına karşın ABD öncülüğündeki koalisyonun hiç Türkmenlerin IŞİD'le çatıştığı bölgeleri hedef almadığını da vurgulayan Cevizci, "Kolaisyonun amacı PYD'yi (suriye'deki Kürt hareketi Demokratik Birlik Partisi) meşrulaştırmaktı. Ayrıca bölgede  Nusra'nın da bulunması nedeniyle hava operasyonlarından kaçındılar" dedi.

Azez neden önemli?

Suriye - Türkiye sınırında bulunan Azez kasabası, bölgedeki en büyük yerleşim yerlerinden birisi.

Halep - Türkiye sınırı hattı üzerindeki ikmal yolları da Azez'den geçiyor. Lojistk anlamda kasabanın kopntrolü, ikmal yollarının da kontrolü anlamına geliyor.

Tarık Süla Cevizci, "IŞİD 10 kilometre daha ilerlerse sınıra kadar olan son büyük yerleşim yerini de alacak. Ondan sonra sadece bir iki köy kalıyor" diyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abdullah

Nasrallah Arab olduğu halde nasıl Fars faşist oluyor anlamak mumkundegil

Görüş Bildir Bizimle Paylaş