SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO

Osmanlı-Çad ilişkileri: Abeşe Türkleri kimdir?

Sudan, Çad ve Tunus'u kapsayan Afrika turuna çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çad'ın başkenti Encemine'de Afrikalı Türkler' in sevgi gösterileriyle karşılandı.

Osmanlı-Çad ilişkileri: Abeşe Türkleri kimdir?
27.12.2017 12:57:45

Havalimanından çıkışında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, "Abeşe" olarak da bilinen, 200 Çadlı Türk selamladı. Erdoğan, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak ve adını haykırarak sevgi gösterisinde bulunan Abeşelere makam otomobilinin camından el sallayarak karşılık verdi. Abeşeler, "Türkiye'nin Çad'daki ailesi, Türkiye'nin bahçesi size hoşgeldiniz diyor" pankartı açtı.

Peki Abeşe Türkleri kimlerdir? Osmanlı-Çad ilişkileri nasıl seyretmiştir? 

Abeşe Türklerinin tarihi geçmişi Osmanlı Devleti'nin bölgede hüküm sürdüğü yıllara dayanıyor. 

Türkiye ile Çad arasındaki ilişkiler 16. yüzyıla dayanıyor, 1911-1913 yıllarında ise Yüzbaşı Rıfkı Erer komutasında yaklaşık 100 Osmanlı askerinin, başkent Encemine'nin kuzeyine kadar gelerek, sömürgeci güçlere karşı mücadele ettiği biliniyor.

Osmanlı arşivinde Abeşe Türklerine ve iki ülke ilişkilerine dair çok sayıda belge mevcut. Çad'ın kuzeyindeki Ouaddai bölgesinde Ouara ve Abeşe'ye bağlı kentlerde de Osmanlı izlerine rastlamak mümkün. Abeşe Türkleri bu bölgelerde yaşamaktaydı. Ülkede Abeşe ve diğer Türk kökenli ailelerde Türkay ve Remzi isimlerinin hala kullanılması ülkede Osmanlı izlerinin kaldığını gösteriyor. Çad'da Türklerden kalma kırmızı tuğla üretimi de yaygın olarak devam ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR