DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

7 Yıl Önce
2015-06-02 20:16:42
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Eski Türkiye'de 45 dakikada bir orman yangınına müdahale edilirken, biz bunu 16 dakikaya indirdik. Hedefimiz bunu daha da aşağı indirmek" dedi.

Eroğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Afyonkarahisar'da yerel bir radyonun canlı yayın konuğu oldu.

Yayın çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, Ege Gelişim Projesi'nin (EGEGEP) Türkiye'nin en büyük gelişim ve kalkınma projesi olduğunu belirterek, Ege Bölgesi'ni yatırımla şahlandıracaklarını kaydetti.

Eroğlu, "Tabii bunların içinde Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Aydın, Denizli, Manisa, İzmir var. İnşallah bu bölgede muazzam bir kalkınma olacak. Ege Bölgesi'ni dünyanın en kalkınmış bölgesi haline getireceğiz" dedi.

Her yıl orman yangınlarıyla ilgili hazırlıklar yaptıklarını, Ege, Marmara ve Akdeniz'in yangınlara karşı en hassas bölge anlatan Veysel Eroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dolayısıyla İzmir'de de tatbikat yaptık. Bütün şu andan bizi elemanlarımızı eğittik. İşçilerimiz, mühendislerimiz yangınla mücadele ekiplerimiz hazır. Helikopter yangın uçakları hazır. Yaklaşık 45-50 tane yangınla mücadele helikopterimizi ve uçaklarımız var. Karar ekiplerimiz hazır. Şu anda biz yangınla mücadele de teknolojiyi en ileri seviyede kullanan bir ülkeyiz. En ileri seviyede ve oran olarak en az yangın da bizde oluyor. Çünkü çok hızlı müdahale ediyoruz. Eski Türkiye'de 45 dakikada bir orman yangınına müdahale edilirken, biz bunu 16 dakikaya indirdik. Hedefimiz bunu daha da aşağı indirmek. Çok iyi bir eğitim, çok ileri bir teknoloji var. Hatta bu orman yangınları ile mücadele teknolojisi 2 defa ​E-Türkiye ödülüne hak kazandı. Yangınların yüzde 85-90'ı ihmalden kaynaklanıyor. Vatandaşlar yolda kül tabağında sigarasını, izmaritini söndüreceği yerde otomobilin penceresinden dışarı atıyor. Bu da kuru otların bir anda yanmasına sebep oluyor. Bu şekilde yangın çıkıyor. Vatandaşlarımızın da hassas olmasını rica ediyorum."

Bir gazetecinin 8 Haziran'da hava durumu nasıl olacak sorusu üzerine Eroğlu, "Siyasi hava iyi. Yani millet istikrardan yana tavır koyuyor. Hava kararlı istikrarlı bir hava olacak inşallah. Hava durumu çok açık ve parlak. Güneşli bir hava olacak. Bütün Türkiye'de ışıl ışıl parlayacak inşallah" yanıtını verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

kffvj

Sizi amerika kullanıyor zamanı gelince tekmeyi basar sizde başladınız yere gardas

Görüş Bildir Bizimle Paylaş