DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

OPEC Uluslararası 'Petrol-Küresel Kalkınmanın Motoru' Semineri

OPEC Uluslararası 'Petrol-Küresel Kalkınmanın Motoru' Semineri

7 Yıl Önce
2015-06-04 00:11:47
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Başkanvekili ve Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Muhammed Bin Salih El-Sada, petrol fiyatlarına ilişkin, küresel ekonomik toparlanmadan cesaret verici sinyaller geldiğini ve petrol talebinin arttığını belirterek, "Gerçekten mevcut trend ile bu yılın ikinci yarısında daha dengeli bir piyasa olabilir" dedi.

El-Sada, Avusturya'nın başkenti Viyana'da OPEC tarafından düzenlenen "Petrol-Küresel Kalkınmanın Motoru" konulu uluslararası seminerde yaptığı konuşmada, ham petrol fiyatlarının yarı yarıya değer kaybetmesinin geçen yıl petrol piyasasında görülen göreceli istikrarı bozduğunu söyledi.

Petrol fiyatlarındaki değer kaybının büyük gelir ve iş kaybı ile sonuçlandığını belirten El-Sada, gelecekte yapılacak yatırımları da tehdit ettiğini ve bu durumun sanayinin ana hissedarlarının bazıları için zor zamanlar anlamına geldiğini kaydetti.

El-Sada, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Küresel ekonomik toparlanmada cesaret verici sinyaller var, petrol talebi artıyor. Gerçekten mevcut trend ile bu yılın ikinci yarısında daha dengeli bir piyasa olabilir. Tabii ki biz halen düzlüğe çıkmış değiliz ve halen birçok belirsizlikle karşı karşıyayız. Bu yüzden uyanık olmak zorundayız ve dikkatlerimizi sık sık geleceğe odaklamalıyız. Biz iyi biliyoruz ki petrol sanayi, yeni tehditlerle yüzleşmeye devam edecek ve bunlar yeni çözümleri gerektirecek. Neyse ki bizler, çabalarımıza yardımcı olacak yılların tecrübelerinden faydalanabileceğiz."

- "Birlikte çalışmaya ihtiyacımız var"

21. yüzyılın sıra dışı gelişmelere sahne olduğunu belirten El-Sada, küresel petrol piyasasının sorunlarını çözmek çin tüm tarafların ortak işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. El-Sada, "Biz her zaman şunu idrak ettik ki bütün ana oyuncuların, endüstrinin karşı karşıya kaldığı sorunları çözmek için birlikte çalışmaya ihtiyacı var. Bizler, gelecekte ortaya çıkacak engellere hazır ve farkında olmaya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

- İran uygun bir karar bekliyor

İran Petrol Bakanı Bicen Zengene, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, petrol üretiminin fazla olduğunu ve bu nedenle fiyatların baskılandığını belirtti.

Zengene, OPEC'in 5 Haziran Cuma günü yapacağı 167. toplantısında uygun bir karar almasını beklediklerini vurgulayarak, "Şimdi bizim sorumluluğumuz bu durumu gözden geçirmek ve piyasayı dengelemek için uygun bir karar almak. Fakat bu karar OPEC üyelerinin uzlaşmasına bağlıdır" dedi.

- "Beklemeye ihtiyacımız var"

Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Muhammed El-Mazroui ise dünya ekonomisinin tahmin edilen şekilde büyüdüğünü ve bu yüzden iyimser olduklarını belirterek, "Arz talep dengesinde neler olacağını görmek için yıl sonuna kadar beklemeye ihtiyacımız var. Ancak kesinlikle piyasadaki arz fazlalığı önemli bir şekilde azaldı" dedi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El-Naimi de küresel enerji trendinde geleceğin, çok olumlu göründüğünü ifade etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

farruh

kandırılan başbakan, kandırılan hükümet, kandırılan hakim. Ama paralar sizlerin kasalarınızda. mevki mansıp sizlerde, devletin gücü sizlerde. Kandırdı dedikleriniz insanların evleri bile yok, lojmanlarda ve kirada yaşıyorlar. Bunlar biraz çelişkili bence. Ve daha ilginci şu anda kandırılmakta olmadığınızdan da emin değilim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş