SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Okullarda kopyaya karşı yapay zeka kullanılacak

Öğrenciler tarafından yazılan makale, ödev ya da sınav kağıtlarının kontrolünde yapay zeka teknolojisinden yararlanılacak.

Okullarda kopyaya karşı yapay zeka kullanılacak
3.6.2019 09:04:53

Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti anlamına gelen yapay zeka, günümüzde birçok alanda oldukça etkili bir şekilde kullanılıyor. Son zamanlarda piyasaya çıkan çoğu akıllı telefonlarda kullanılan bu teknoloji, aynı zamanda sağlık sektöründe de oldukça güzel sonuçlar doğurabiliyor. Yapay zeka teknolojisi önümüzdeki yıllarda eğitim sektöründe de buna benzer bir şekilde rol alacak.

Kopenhag Üniversitesi, öğrenciler tarafından yazılan makale, ödev ya da sınav kâğıtlarının kendileri tarafından yazılıp yazılmadığını yüzde 90 oranında tespit edebilen ‘Ghostwriter' isimli yapay zekâ programının, yakın gelecekte kullanılabileceğini duyurdu.

KOPYA İÇERİKLERE KARŞI KULLANILACAK

Yapılan araştırmalarda, özellikle lise ve üniversite öğrencilerinin kopya çekme, ödev ve makalelerini başka kişilere yazdırma oranında yoğun bir yükselişin olduğu tespit edildi. Kopenhag Üniversitesi'nde bulunan Bilgisayar Bilimi Bölümü'nün birkaç yıldır üzerinde çalıştığı ‘Ghostwriter' isimli yapay zekâ programı, bu öğrencilerin ödev ve makalelerini kendilerinin yazıp yazmadığını kontrol edebiliyor.

130 bin ödev üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ise bu programın, yüzde 90 oranında başarılı olduğu belirtildi.

DAHA ÖNCE YAPILAN ÖDEVLERİ ANALİZ EDECEK

Ghostwriter'ın ödevler ve makaleler üzerinde yaptığı analizlerde, öğrencilerin daha önce yaptıkları ödevlerin de büyük rol oynadığı; yazım stilinin ve kullanılan sözcük çeşitliliğinin, cümlelerin yapısının dikkate alındığı belirtildi.

Makine öğrenimi ve yapay sinir ağları üzerine kurgulanan Ghostwriter programının, resimleri ve metinlerdeki kalıpları tanımada oldukça etkili olduğu ifade edildi. Bilgisayar Bilimi Bölümü, yaklaşık 10 bin öğrenciden toplanan 130 bin ödev ile bir veri tabanı oluşturduğunu açıkladı.

GELECEKTE KULLANILACAK

Kopenhag Üniversitesi'nde doktora yapmakta olan ve Ghostwriter'ın üzerinde çalışan Stephen Lorenzen, “Yakın gelecekte bu programın liseler ve üniversitelerde kullanılma ihtimali yüksek. Elbette, bu teknoloji tek başına söz sahibi olmamalı. Ancak, öğrencilerin makale ve ödevlerini kendilerinin yazıp yazmadığını tespit etme konusunda yardımcı olmalı” ifadelerini kullandı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR