SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
New York Times: ABD, Irak'ı İran'a teslim etti

New York Times: ABD, Irak'ı İran'a teslim etti

The New York Times, ABD'nin 14 yıl önce Saddam Hüseyin'i devirip, 'yüzü batıya dönük' bir Orta Doğu yaratmak için işgal ettiği Irak'a hakim olmayı başaran tarafın İran olduğunu

New York Times: ABD, Irak'ı İran'a teslim etti
17.07.2017 13:55:37

Gazete "ABD ülkeyi kendisine teslim ettikten sonra İran, Irak'a hükmediyor" diye yazdı.

NYT, ABD'nin 14 yıl önce işgal ettiği ve bu amaç uğruna 4 bin 500 Amerikan askerinin hayatını kaybettiği, 1 trilyon dolardan fazla paranın harcandığı Irak'ta İran'ın, ‘bağımlı bir devlet yaratma şansı' gördüğünü savundu.

Gazete analizinde şu ifadelere yer verdi:

"ABD 14 yıl önce Saddam Hüseyin'i devirmek için istila ettiği Irak'ı, yüzü batıya dönük ve demokratik bir Orta Doğu için mihenk taşı olarak gördü. Ve bu uğurda çok kan ve servet akıttı: 4 bin 500 Amerikan askeri öldü, 1 trilyon dolardan fazla para harcandı.

İlk günden beri İran farklı bir şey gördü: 1980'lerde acımasızca savaştığı Irak'ı bağımlı bir devlet yapma şansı. Eğer bu savaş başarılı olursa, Irak bir daha asla tehdit oluşturmayacaktı. Ve bölgede İran etkisini yaymak için bir sıçrama tahtası görevini görecekti.

Bu mücadelede İran kazandı, ABD kaybetti."

​Geçen 3 sene boyunca Amerikalıların Irak'ta IŞİD'le savaşa odaklandığını yazan NYT, 5 binden fazla askerin ülkeye dönerek örgütü Musul'dan temizlemek için yardım ettiğini belirtti:

"Fakat İran hiçbir zaman görevini unutmadı: Irak'ın askeri olarak bir daha kendisini asla tehlikeye atamayacak şekilde komşusuna hakim olmak ve Tahran'dan Akdeniz'e koridoru etkili bir biçimde kontrol etmek için (Irak'ı) kullanmak."

Irak'ın, İran'ın ‘genişleme projesinin' sadece bir kısmını oluşturduğunu savunan NYT, Lübnan, Suriye, Yemen, Afganistan ve bölge boyunca etkisini genişletmek için sert ve yumuşak güç kullandığını dile getirdi.

Irak'ta yaşanan ABD işgalinin, İran'ın çıkarlarına hizmet ettiğine ilşikin haber ve analizler ABD basınında sıklıkla yazılıyor.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

gonyalı / 18.07.2017 09:59:19
Tiyatroya hala devam.Alçaklar ırak bile bile ve isteyerek ABD tarafından irana peşkeş çekildi.Irakta ki sünni halka karşı yapılan Büyün saldırıları beraber yapıyorlar.Çünkü küfür tek millet.ABD hiç bir zaman şiileri tehtit kabul etmedi ve asla saldırmadı.Irakta ,suriyede ,yemende Afganistanda Bir tane şii köyü bombalanmadı.Guantanamoda ,ebu gureyipte bir tane şii rafizi tutuklu değil.Çünkü İran ve şiiler Küfrünmızrak ucu olmaya devam ediyorlar.
Müddet / 17.07.2017 22:54:57
bu mücadele değildi, abd ve iran'ın ortak çalışması ile ortadoğu nun talan edilmedisiydi. ikisi madem rakipti, neden abd işgal ettiği ırak'ı iran'a teslim etti?
Seyyad / 17.07.2017 15:44:43
Bu mücadelede İran kazandı, ABD kaybetti.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.