Murat Belge

Murat Belge

Türk akademisyen, dil bilimci Murat Belge... Murat Belge kimdir? İşte Murat Belge'nin biyografisi

2017-11-27 21:40:42

Murat Belge, 16 Mart 1943'te Ankara'da doğdu. Belge, Nişantaşı Anadolu Lisesi'ndeki eğitimini bitirdikten sonra AFS ile (Uluslararası öğrenci değişik programı American Field Service) Massachusetts eyaletine değişim öğrencisi olarak gitti.

Yurda döndükten sonra, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Asistanlık ve doktorasını aynı bölümde yapan Belge'nin tezi, Marksist Christopher Caudwell üzerinedir. Aynı dönemde William Faulkner ve James Joyce'un da çevirilerini yapmıştır.

1970 yılında Halkın Dostları ve 1975 yılında da Birikim dergilerinin kurucuları arasında yer aldı.

1980 darbesinden sonra iki yıl hapis yatan Belge, hapis yattığı süre içerisinde işkence gördüğünü söylemiştir.

1982 yılında, YÖK yasasından sonra çalıştığı üniversiteden istifa etti.

İstanbul'un tarihi bölgelerine düzenlediği kültür turlarıyla tanınan Belge, yemek, mutfak kültürü ve geziye ilişkin kitaplar, gezi rehberleri ve tarih kitapları yazdı.

1996 yılında kurulan İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü'nün bölüm başkanıdır.

Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin aktif üyelerinden biri olan Belge, uzun zamandır çeşitli gazete ve dergilerde yazı yazmaktadır. Şu an T-24'te yazmaktadır.

Murat Belge 3 Nisan 2013'te Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil İnsanlar listesine Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden girmiştir.

Belge, 2006 yılında Hale Soygazi ile nikah masasına oturmuştur.