Muğla bisikletseverleri bekliyor

Muğla’da, alternatif turizme katkı sağlayan bisiklet rotaları, korona virüs salgını sonrası normalleşme sürecinde bisikletseverlerin gözdesi oluyor.

2020-06-04 12:14:00

Muğla'nın, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Dalaman, Ortaca, Bodrum  bisiklet parkurları enfes manzarasıyla doğanın en güzel örneklerini sunuyor. Kırsal kesimlerde el değmemiş yerleri koruyarak turizme kazandırmayı amaçlayan Köyceğiz, Ortaca, Dalaman bisiklet rotaları (The ECO Trails) projesi 740 kilometre bisiklet parkuruyla corona virüsü salgını sonrası normalleşme sürecinde bisikletseverleri bekliyor.
Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği'nin Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ana finansörlüğünde Ortaca ve Dalaman Belediyeleri ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla yürüttüğü Köyceğiz, Ortaca, Dalaman yürüyüş ve bisiklet rotaları, bölgedeki tarihi, kültürel, doğal güzellikleri hem yürüyerek hem de bisikletle keşfetmeyi sağlıyor.
3 yıl süren çalışmalar sonunda doğaseverlerin hizmetine açılan ve ülkedeki kültür yollarından biri olan ECO Trails, oldukça zengin, endemik ve tehdit altındaki türler hakkında farkındalık yaratıp, insanın henüz doğaya zarar veremediği zamanlardan kalan eski yolları, patikaları kullanarak geçmişin izini sürüyor.
Rotaların tamamı, uluslararası standartlarda kırmızı ve beyaz renklerle işaretlendi, 852 adet bilgilendirici yön tabelası yerleştirildi. Proje yürütücüsü Murat Demirci, corona virüsü salgını sonrası normalleşme sürecinde doğanın ön plana çıkacağını ve değerinin daha çok anlaşılacağını tahmin ettiğini söyledi.
ECO Trails'in alternatif turizm için sundukları bir proje olduğuna değinen Demirci; “Doğaya çıkıp yürüyorsunuz, koşuyorsunuz aynı zamanda bisiklete biniyorsunuz ve bütün bunları uluslararası standartlarda hazırlanan işaretli rotalarda yapıyorsunuz. Bu bölgeye geldiğiniz zaman deniz, kum ve güneş dışında doğayla iç içe daha aktif bir tatil geçirebileceğiniz alternatif turizm alt yapısını tamamladık. 70 kilometre yürüyüş, 740 kilometre bisiklet rotalarıyla misafirlerimizin vakitlerini değerli ve faydalı geçireceklerini düşünüyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR (0)