DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mozambik adını Müslüman bir tüccardan alıyor

Cumhurbakanı Erdoğan'ın bugün ziyaret ettiği Mozambik adını Musa Al Big isimli Müslüman bir tüccardan alıyor.

5 Yıl Önce
2017-01-24 14:54:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk kez ziyaret edeceği Madagaskar, uzun süren Fransız sömürge döneminin ardından geleceğini şekillendirmeye çalışıyor.

Mozambik Kanalı ile Afrika kıtasından ayrılan Madagaskar, yaklaşık 592 bin kilometrekare ile Türkiye'ye göre daha küçük bir yüzölçümüne sahip. Başkenti Antananarivo olan Madagaskar'ın nüfusu 24 milyon civarında.

ADINI MÜSLÜMAN TÜCCARDAN ALIYOR

Portekiz denizci Vasco de Gama'nın 1498 yılında adaya gelmesinden önce Arap tüccarların yaşadığı ve ticaret yaptıkları Mozambik Adası, Musa Al Big adındaki Arap bir tüccardan alıyor. Musa Al Big adının zamanla Mozambik'e dönüştüğü belirtiliyor. De Gama'nın adaya gittikten sonra Musa Al Big ile de görüştüğü rivayet ediliyor.

Ada eski kale ve sur kalıntıları, kilise ve cami örneklerine beşiklik ediyor.

ÜLKENİN TARİHİ

Fransa, 1883 yıında ülkeyi işgal etti. 1896 yılından itibaren Fransa'nın bir kolonisi haline gelen ülkede 1947'de çıkan isyan, Fransa'nın adaya 18 bin askeri göndermesiyle önlenebildi. 1960 yılında şse Philibet Tsiranana başkanlığında bağımsızlığını ilan eyyi.

1975'te cumhuriyet ilan edilen Mozambik'te 2009 yılındaki askeri darbe oldu. Bu tarihten sonra uluslararası toplumun izloasyonuyla karşılaşılan ülkede 2013'te yeniden anayasal düzene dönüldü ve izolasyonlar sona erdi.

Çok partili sistemin hakim olduğu ülke yarı başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Dünyanın en yoksul ülkesi olan Madagaskar'ın nüfusu 24 milyon. Nüfusun yüzde 18'ini Müslümanlar oluştururken yarıdan fazlası animizm inancına sahip.

Genç bir nüfusa sahip Mozambik'te enflasyon oranı yaklaşık yüzde 10.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yakup

foto Cape Town a ait Mozambikle alakasi yok,

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş