DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

MİT'in şüphesi haklı çıktı

Eyüp el-Kazzani’nin tüm bağlantılarını Türk Milli İstahbarat Teşkilatı (MİT) ortaya çıkardı.

7 Yıl Önce
2015-08-25 10:51:29

Habertürk'ün haberine göre; MİT'in tespitlerine göre, Fas pasaportlu 26 yaşındaki saldırganın, Germanwings Havayolu şirketi ile Berlin üzerindenİstanbul'a geldiği belirlendi. Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Eyüp el-Kazzani, İstanbul'da bir otelde 5 gün konakladı, otelden ayrıldıktan sonra izini kaybettirdi. Türk istihbarat birimlerine göre El-Kazzani, yasadışı yollarla Suriye'ye geçti ve daha sonra hiç Türkiye'ye giriş yapmadı.

MİT'İN ŞÜPHESİ HAKLI ÇIKTI

İspanyol polisinin El-Kazzani'yi takibe aldığı, zanlının Fransa'ya geçme ihtimali üzerine Fransız polisine bilgi verdiği ancak Fransa'nın elindeki istihbarat bilgilerini Türkiye ile paylaşmadığı anlaşıldı. MİT, Fransız istihbaratının elindeki bilgileri paylaşmamasına rağmen El-Kazzani'nin IŞİD'le bağlantısı olabileceği bilgisine ulaştı.

MİT, 21 Mayıs 2015 tarihinde tüm kurumları uyararak El-Kazzani'nin takibe alınmasını ve yakalanmasını halinde gerekli yasal işlemlerin yapılarak sınırdışı edilmesini istedi. 22 Mayıs 2015'te El-Kazzani ile ilgili Türkiye'ye giriş yasağı konuldu ve yakalanması halinde gerekli yasal işlemlerin yapılması için karar alındı. Ancak Fransız istihbaratının gerekli bilgileri paylaşmaması nedeniyle El-Kazzani'nin, yakalama kararından 11 gün önce yani 10 Mayıs'ta Türkiye'ye giriş yaptığı anlaşıldı.

26 AVRUPA ÜLKESİNDE GÖRÜLDÜ

1989: Fransa'nın Tetuan kentinde doğdu.

2007: İspanya'nın başkenti Madrid'e yerleşti ve 2 yıl yaşadı. Bu süre içinde 2 kez uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı.

2009: İspanya'nın güneyindeki Algesiras kentine gitti ve burada cihatçı fikirlerle tanıştı.

2012: İspanya'nın Fas'taki toprağı Ceuta'ya gitti ve burada uyuşturucu kaçakçılığından tutuklandı. 2014: Şubat ayında Fransa'ya geçti. İspanyol istihbaratı Fransız istihbaratını uyardı. Ancak Fransa'da bulunamadı. İspanyol istihbaratı bu sürede El-Kazzani'nin Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtiğine inanıyor.

2015: 10 Mayıs'ta Berlin'den İstanbul'a uçtu. 21 Ağustos'ta Brüksel'e döndü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

eyup

burada anlatılmak istene o değil cihatı sizin bizim anladığımız gibi anlamıyorlar cihatın da şartları var ve müslüman öldürerek cihat yapılmaz dolayısı ile bu tiplere cihatcı deniyor

M

Cihad iyi birseydir, cihadçi olmak herkese nasip olmaz. terörist fikirler edinmek, cihadçi fikir edinmek anlamina gelmez, cihad'çi olmakta asla terörist olmak anlamina gelemez. Asagidaki adanali rumuzla yazilan yoruma aynen katiliyorum. Bari siz yapmayin, islam iyidir islamci olmakta iyidir, cihad iyidir cihadçi olmakta iyidir. ama cihad olarak animsatilmaya çalisana karsi çikin bari, isyanimiz bu olsun.

adanalı

2009: İspanya'nın güneyindeki Algesiras kentine gitti ve burada cihatçı fikirlerle tanıştı.bari siz yapmayın, cihad kavramının içini boşaltmak için elinden geleni yapan batı'nın ekmeğine yağ sürmeyelim lütfen...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş