SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Mısır halkı, Sisi’nin iktidarını uzatacak referanduma İlgi göstermedi

Mısır halkı, Sisi’nin iktidarını uzatacak referanduma İlgi göstermedi

Mısır halkı darbeyle başa gelen Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasının önünü açacak Anayasa değişikliği referandumuna ilgi göstermedi. Oy kullanma hakkına sahip 61 milyon 340 kişiden, ancak 7 milyon 61 kişinin oy kullandığı öğrenildi

Mısır halkı, Sisi’nin iktidarını uzatacak referanduma İlgi göstermedi
23.4.2019 12:51:06

buyuk_24

Mısır'da Cumhurbaşkanı Sisi'nin iktidarını 2030 yılına kadar uzatacak Anayasa değişikliği referandumuna, Mısır halkı ilgi göstermedi. Referanduma katılım oranının yüzde 12,52 olduğu açıklandı. Oy kullanma hakkına sahip 61 milyon 340 kişiden ancak, 7 milyon 61 kişinin oy kullandığı öğrenildi.

3 gün süren referandum nihai sonuçlarının ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Mısır Medya Çalışmaları ve Kamuoyu Merkezi (ECTAM) Başkanı Mustafa Kadri, seçimlere katılımın yüzde 12,52 olduğunu belirterek, 61 milyon 344 seçmenden 7 milyon 681 bin seçmenin oy kullandığını açıkladı.
Kadri, kadınların referanduma erkeklere oranla daha çok ilgi gösterdiğini belirterek, kadınların oy kullanma oranının yüzde 54, erkeklerin ise yüzde 46 olduğunu açıkladı.

‘POLİSLER OY KULLANDIRMAK İÇİN
DIŞARIDAN ZORLA ADAM TOPLADILAR'

Geçtiğimiz üç gün boyunca, coğrafi dağılıma göre oy verme sürecini izleyen "Takamal Mısır" Direktörü ise, hükümet görevlilerinin, özel fabrikaların bazı çalışanlarını referandumda oy kullanmaya zorlamak için harekete geçtiğini söyledi. Ayrıca, polis memurlarının sıradan insanları zorla otoparklardan, meydanlardan ve demiryolu platformlarından zorla alıp, oy kullanmaları için sandık başına götürdüklerini belirtti.

ECTAM Başkanı Mustafa Kadri de, seçim sahterkârlığının Seçim Merkezi tarafından izlendiğini belirterek; Yurtsever Partisi'ni devletin araçlarıyla, adam toplayıp, sandığa taşımasının tepki çektiğini söyledi.

Söz konusu Anayasa değişikliği, Sisi'nin 2022'de sona erecek olan 4 yıllık görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasını sağlamak için anayasanın 140. maddesinin değiştirilmesini öngörüyor. Yapılan değişiklik, Sisi'nin 6 yıl daha görev yaparak, 2030 yılına kadar başkan olarak kalmasına izin verecek.
Öte yandan sonuçların 27 Nisan'da açıklanması bekleniyor. 


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR