DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Mısır'da 3 bin yıllık 2. Ramses heykeli bulundu

Kahire'nin doğusundaki bir gecekondu mahallesinde 2. Ramses'e ait olduğu düşünülen 3 bin yıllık heykel gün yüzüne çıkarıldı.

5 Yıl Önce
2017-03-10 22:31:49

Sputnik'in haberine göre, Mısır'ın başkenti Kahire'nin Mattarya bölgesinde, binalar arasındaki bir atık alanında 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen iki firavun heykeli bulundu. Heykellerin, milattan önce 1314 ila 1200 yılları arasında yaşayan 19. krallık firavunlarını temsil ettiği düşünülüyor.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid Anani, Mısırlı ve Alman arkeologlardan oluşan heyetle birlikte heykellerin bulunduğu eski Evn şehrine giderek kazıların yapıldığı alanda incelemede bulundu. Anani, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede kazılar yapan arkeologların, 2. Ramses Tapınağının yakınlarında, eski Mısırı yöneten 19'uncu aileye (M.Ö 1292 —1190) ait iki firavun heykeli bulduğunu belirtti.

HEYKELLERDEN BİRİ 2.SETİ'YE AİT

Mısır Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mahmud Afifi ise heykellerden birinin eski Mısır'ı M.Ö. 1200-1194 yıllarında yöneten 2. Seti'ye ait olduğunu kaydetti. 2. Seti heykelinin 80 santimetre uzunluğundaki üst tarafının çıkarıldığını belirten Afifi, heykelin kireç taşından yapıldığını ve kralın yüz hatlarının çok belirgin olduğunu dile getirdi.

RAMSES HEYKELİ, 8 METRE UZUNLUĞUNDA

Afifi, "Büyük Ramses" olarak da bilinen 2. Ramses'e ait diğer heykelin ise 8 metre uzunluğunda, kuvarsit taşından yapılmış ve zaman içinde oldukça yıpranmış olduğunu ifade etti.

Mısır ekibinin başındaki Aymen Ashmawy ise yaptığı açıklamada, bulunan heykellerin, Ra'ya adanan Heliopolis şehrinin önemini gösterdiğini vurguladı.

Mısırlı yetkililer ve uzman arkeologlar, bulunan heykellerin zarar görmeden çamur içinden çıkarılabilmesi için çalışmalar yürütüyor. Heykeller çıkarıldıktan sonra yapılacak incelemeler, kime ait oldukları konusunda kesin bilgiye ulaşılabilmesini sağlayacak.

Bulunan heykellerin, 2018'de açılması planlanan Büyük Mısır Müzesi'ne taşınacağı belirtildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş