MHP Genel Başkanı Bahçeli:

MHP Genel Başkanı Bahçeli:

15.07.2015 12:15:45
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşmeye ilişkin, "Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması iki partinin ortak beklenti ve isteğidir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi'nin 7 Haziran akşamından itibaren tayin ve tespit ettiği siyasi tutumunda bir değişiklik olmadığı muhataplarına açık ve dürüst bir üslupla iletilmiştir" değerlendirmesinde bulundu.

MHP basın biriminden yapılan açıklamaya göre, Bahçeli, koalisyon turları kapsamında TBMM'de, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu ile yapılan görüşmeye ilişkin "etikhaber" isimli internet sitesine yazılı bir açıklama yaptı.

Bahçeli, açıklamasında, 7 Haziran milletvekilliği genel seçimlerinin hiçbir partiye tek başına iktidar olma imkanı vermediğini hatırlatarak, bu demokratik sonucun, her parti açısından bağlayıcı bir nitelik arz ettiğini belirtti.

Tezahür eden milli iradenin, "fikren ve zihnen, esasta bir farklılığı bulunmayan, uyum ve anlaşma zorluğu çekmeyeceği malum olan partilere" ciddi düzeyde sorumluluk yüklediğini ifade eden Bahçeli, "Türkiye'nin ağırlaşan gündem ve gelişmeleri birbirini tamamlayacak, birbiriyle çelişkiye düşmeyecek partilerin bir koalisyon hükümetinde buluşmalarını gerektirmiştir" görüşüne yer verdi.

Bahçeli, Davutoğlu ve beraberindeki heyetle gerçekleşen görüşmenin, karşılıklı nezaket ve iyi niyet temelinde yapıldığı ve bu görüşmenin yararlı, dostane ve samimi bir ortamda gerçekleştiğine işaret ederek, iki partinin Türkiye'nin öncelikli ve can alıcı meselelerine bakışının ayrı ayrı ele alındığını vurguladı.

- "Türk milleti partimize şimdilik anamuhalefet görevini layık gördü"

"Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması iki partinin ortak beklenti ve isteğidir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi'nin 7 Haziran akşamından itibaren tayin ve tespit ettiği siyasi tutumunda bir değişiklik olmadığı muhataplarına açık ve dürüst bir üslupla iletilmiştir. Türk milletinin partimize şimdilik ana muhalefet görevini layık gördüğü tartışma götürmez bir gerçektir" değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bu itibarla koalisyon seçeneklerinin TBMM'de grubu bulunan diğer üç parti arasında aranması bugünkü ortamda en makul ve doğru olanıdır. AKP'nin muhtemel bir koalisyon hükümetinin yapıcı ve kurucu ortağı olarak aziz milletimizin verdiği mesajı isabetle okuyup anlamlandırması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Özellikle çözülme sürecinin devam ve temini konusunda siyasi taahhüt ve güvence veren, bu hususta titizlikle hassasiyet gösteren partilerin muhtemel bir koalisyon ortaklığında yer almaları başlıca çıkar yoldur. Türk milleti her türlü risk ve tehlikesine rağmen ısrarla sürdürülen, inatla savunulan çözülme sürecinin amaç, kapsam ve uygulamasını net olarak görmek ve bilmek istemektedir. Bunu da en iyi icra ve ifa edecek olanlar, sürecin ana aktör ve sempatizanı olan partilerdir. Bir koalisyon hükümetinde bulunması gereken uzun ömürlülük, uyum, istikrar ve mutabakat ancak bu şartlar altında vuku bulacaktır."

- "AK Parti'nin en uygun koalisyon partneri HDP'dir"

Bahçeli, açıklamasında, AK Parti'nin en uygun koalisyon partnerinin HDP olduğunu iddia ederek, şu ifadelere yer verdi:

"Bu iki partinin toplam milletvekili sayısı 338 olup süreçle ilgili hedef ve politikaları hayata geçirmek için yeterlidir. Şayet daha geniş tabanlı bir koalisyon kurulması arzulanıyorsa; AKP ile CHP hükümetinin önünde ilkesel zeminde herhangi bir engel ve zorlayıcı hal bulunmamaktadır. AKP-CHP ortaklığının toplam oy oranı yüzde 65,82; milletvekili sayısı ise 390 olup, bu kapsamda Türkiye'nin acil ve bekleyen sorunlarının çözülmesi imkan dahilindedir. Türkiye'nin bugünkü şartlarında AKP ile CHP'nin bir koalisyon hükümeti kurması daha fazla vakit kaybetmeksizin sağlanmalıdır. Bu da yeterli görülmüyorsa; tesis edilecek ortaklığa HDP de ilave edilmeli, toplamda yüzde 78,94 oy oranı ve 470 milletvekili sayısıyla üç partili bir koalisyon hükümeti derhal inşa edilmelidir. Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Haziran öncesinde meydanlardan dillendirdiği ve talep ettiği 400 milletvekili aşılmış ve gerçekleşmiş olacaktır."

Bahçeli, "AK Parti-MHP arasında 'savaş koalisyonu' kurulacak diyerek, yaygara koparıp gürültü kirliliğine yol açan 'çürük ve çeyrek gazeteci ve yazarlar'ın sözde barış ve çözüm koalisyonuna destek vermelerinin de eşyanın tabiatına uygun olduğunu" belirtti.

"MHP'yi kin ve husumet kuşatması altına almak için ellerini ovuşturan, siyasi ve ideolojik yığınak yapanlar unutmasınlar ki, AKP-CHP veya HDP takviyeli bir koalisyon kurulması önünde engelleyici, köstekleyici, sekteye uğratıcı herhangi bir bariyer olmayacaktır" görüşüne yer veren Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bölgesel ve küresel gelişmelerin aleyhimize döndüğü bir zemin ve zaman aralığında gecikmeksizin bir koalisyon hükümetinin kurulması, birbirine ruhen ve ahlaken uyan partiler arasında sağlanmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi bu kapsamda hem AKP'ye hem de diğerlerine başarılar dilemektedir. Partimiz bundan sonraki aşamalarda ülke çıkarına olmak kaydıyla, her türlü diyalog ve görüşmeden elbette kaçınmayacaktır. Şu da çok iyi anlaşılmalıdır ki, Milliyetçi Hareket Partisi iktidardan uzak durmak için yapay ve boş bahanelere sığınacak kadar hazırlıksız ve korkak değildir. Türk milleti partimize en az 276 milletvekili vermek yerine 80 milletvekilini uygun görmüş ve ana muhalefetle yetkilendirmiştir. Biz bunun şuurundayız. Son tahlilde partimizi ziyaret ederek açık yüreklilikle değerlendirmelerde bulunan, görüşlerini açıklayan AKP Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyorum. Unutulmasın ki, Milliyetçi Hareket Partisi 'önce ülkem ve milletim; sonra partim ve ben' ilkesinden taviz vermeyecek, bilhassa 7 Haziran'dan itibaren ortaya koyduğu, 46 yıllık şerefli geçmişiyle ters düşmeyen kırmızı çizgilerini çiğnemeyecektir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)