DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Meksika'da öğretmenler eğitim reformunu protesto ediyor

Meksika'da öğretmenler eğitim reformunu protesto ediyor

8 Yıl Önce
2015-06-04 10:46:38
Meksika'da eğitim reformunu protesto eden öğretmenler, havaalanı işgal ederek hafta sonu yapılacak ara seçimleri boykot çağrısında bulundu.

Oaxaca de Juares kentindeki Uluslararası Santa Cruz Xoxocotlan Havaalanı'nda seferlerin aksamasına neden olan gösteri sırasında herhangi bir şiddet olayı meydana gelmedi.

Öğretmenler, devlet okulları reform yasasına eklenmesi öngörülen hükümleri, doğrudan içişleri, eğitim ve maliye bakanlıklarıyla müzakere etmeyi talep ediyor. Reform yasasına ilave edilmesi planlanan hükümler arasında, öğretmenlerin bu yıldan itibaren zorunlu sınava tabi tutulması bulunuyor. Üç kez değerlendirme sınavını geçemeyen öğretmenlerin işlerine son verilmesi öngörülüyor.

Meksika çapında 100 bin civarında üyesi bulunan eğitim çalışanları sendikası CNTE, pazartesi günü süresiz grev kararı aldığını duyurmuştu. Göstericiler, pazartesi gününden bu yana Guerrero, Oaxaca ve Chiapas eyaletlerinde hükümet binalarına zarar verdi ve seçim belgelerini yaktı.

Reform yasasının yanı sıra yolsuzluğu da protesto eden öğretmenler, Kongre'nin 500 üyesinin, 9 valinin ve yüzlerce belediye başkanının belirleneceği, 7 Haziran'da yapılacak ara seçimleri boykot etme çağrısı yaptı.

Ulusal Seçim Kurumu Başkanı Lorenzo Cordova, CNTE'nin, Oaxaca eyaletinde 11 seçim merkezini işgal ettiğini açıkladı. Guerrero, Oaxaca ve Michoacan, Meksika'da ara seçimlerde kaos yaşanması en muhtemel eyaletler olarak gösteriliyor.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş