SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

May, Macron ve Trump Davos'a katılmıyor

İsviçre'nin Davos kasabasında başlayan Dünya Ekonomik Formuna dünya liderlerinin de katılması beklenirken, ABD, Fransa ve İngiltere liderleri zirveye katılmayacaklarını bildirdi.

May, Macron ve Trump Davos'a katılmıyor
22.1.2019 13:12:34

Dünyanın çeşitli yerlerinden siyaset ve iş dünyasındaki birçok önemli ismi bir araya getiren ve Davos Zirvesi olarak bilinen Dünya Ekonomik Forumu başladı.

Her yıl çok sayıda dünya liderinin katılımı ile gerçekleşen zirveye bu sene ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi isimlerin katılmaması ise dikkat çekti. Öte yandan zirvede bu sene İklim değişikliği, yavaşlayan küresel ekonomi ve merkez bankalarından gelecek olası durgunluğa verilen tepkilerin ele alınacağı kaydedildi.

Krizler Davos'a katılmıyorlar

Trump'ın ABD'de yaşanan ‘hükümet kapama' krizi sebebi ile zirveye katılmayacağı bilinirken, May'in ise Avrupa Birliği ile yaşadığı Brexit krizi sebebi ile Davos'a gelmeyeceği kaydedildi. Avrupa basını, Macron'un zirveye katılmama gerekçesi olarak ise Fransa'da uzun süredir devam eden Sarı Yelekliler protestolarını işaret etti. Rusya Devlet Başkanının programa katılıp katılmayacağı ise henüz belli değil.

Zirveye katılması beklenen siyasetçiler arasında ise Almanya Başbakanı Angela Merkel, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Belçika Başbakanı Charles Michel ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro gibi isimlerin olduğu belirtildi.

Türkiye'yi üst düzey heyet temsil edecek

Bu sene yaklaşık 2 bin 500 ismi ağırlaması beklenen Davos'a Türkiye'den Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın katılması bekleniyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR