DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Londra'da hükümet protestosu

İngiltere’de bu ay başında yapılan genel seçim sonucu tek başına iktidar olan Muhafazakar Parti'nin kemer sıkma politikaları, yüzlerce kişi tarafından başkent Londra'da protesto edildi.

28.05.2015 02:59:52

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in parlamentonun yeni yasama dönemini açması ve hükümetin programını okumasını takiben, çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu yüzlerce gösterici, Londra'nın ünlü Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

Trafalgar'dan Başbakanlığın bulunduğu Downing Sokağına doğru yürüyen grup, üzerlerinde, "Kesintilere hayır", "Muhafazakarları def edin", "Kesintileri Muhafazakarlara yapın" yazılı pankartlar taşıdı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Başbakanlık binası yakınlarında bir süreliğine duran bazı göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Daha sonra Başbakanlık önünden Parlamento binasına doğru ilerleyen grup "5 yıl daha kemer sıkmaya 'hayır'" ve "Kesintilerle savaşın" benzeri sloganlar attı.

"Kemer sıkmaya karşı halkın meclisi" ile "Ücretler ve kesintilere karşı ulusal kampanya" isimli gruplar tarafından düzenlenen ve 4 saatten fazla süren gösteriye katılan yüzlerce kişi, gösteri boyunca yeni hükümetin önümüzdeki dönemde yürüteceği politikalarla ülkedeki "sağlık sistemini özelleştireceği", "üniversite harçlarını yükselteceği", "grevlerin düzenlenmesine engel olacağı", "göçmenlerin günah keçisi yapılacağı" ve mevcut "konut krizini daha da kötüleştireceği" iddiasında bulundu.

Protesto boyunca polisin yoğun güvenlik önlemi alması dikkati çekerken, protestocularla polis arasında çıkan arbede sonucu 3 kişi gözaltına alındı.

İngiltere Kraliçesi, dün parlamentoda yaptığı konuşmasında, hükümetin yeni dönemde uzun süreli ekonomik istikrar için çalışmaya devam edeceğini vurgulayarak, bu çerçevede kamu finansmanının kontrol altında tutulacağını ve bütçe açığının azaltılmaya çalışılacağını belirtmişti.

2010 yılındaki genel seçimle kurulan koalisyon hükümetinin 5 yıl boyunca büyük ortaklığını yapan Muhafazakar Parti, İngiltere ekonomisini iyileştirmek için birçok alanda kesintilere gitmişti. David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti 7 Mayıs'ta yapılan genel seçimle tek başına iktidar olmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

amedli21

sosyalistci devrimci gecinen HDPKK ABD elcisiyle hasir nesir hemen hemen her 2 haftada bir espinoza d.bakira gelerek usaklarina emirler veriyor..500 defa islami sahislarin evlerine ve derneklerine saldiran PKK , bir direnisle karsilasinca hemen ajan, kontra ve tc isbirliscisi diyerek korkakligini giztlemeye calisir. bu kurdistan muslumanlarin diyaridir size asla yar olmuyacakdir. o dinsiz ateist fikrinizi gidin agababaniz olan Marksin mezari basinda dilendirin Mazlum kürtlerin kaninda degil

Görüş Bildir Bizimle Paylaş