SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Kuzey Kore'den Güney Kore'nin teklifine ret

Kuzey Kore'den Güney Kore'nin teklifine ret

Kuzey Kore, Güney Koreli lider Jae-in’in müzakere çağrılarını reddetti.

Kuzey Kore'den Güney Kore'nin teklifine ret
17.8.2019 22:11:53

ABD ile düzenlediği ortak askeri tatbikatlar nedeniyle Güney Kore'ye tepki göstermeye devam eden Kuzey Kore, Güney Koreli lider Moon Jae-in'in müzakere çağrılarını reddetti. Kuzey Kore'nin bölgede bir füze atışı denemesi daha yaptığı bildiriliyor.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon, Perşembe günü bir televizyon kanalından yayınlanan açıklamasında, Kuzey Kore'nin son dönemlerde sıklaştırdığı füze denemelerinin ‘endişe verici' olmasına rağmen, karşılıklı diyalog kapısının hala açık olduğunu söylemişti. Moon bu konuşmasında ayrıca Kuzey Kore liderine, “nükleer programındansa ekonomik refahı tercih etmesi” çağrısı yaptı.

Moon'un açıklamalarını takiben, Kuzey Kore Barışçı Birleşme Komitesi'nden ismi açıklanmayan bir sözcü, Moon'un bu ifadelerini alay konusu yaparak, “Güney Kore baş yöneticisi o kadar komik bir adam ki, astlarının yazdıklarını okuyor” şeklinde konuştu.

KUZEY KORE'DEN TEPKİ: GÜNEY KORE İLE DİYALOG PLANINI YOK SAYIYORUZ

Kuzey Kore'den gelen söz konusu açıklamada ayrıca, Güney Kore'nin ABD'den yeni savaş uçağı tedarik etmesi ve ABD ile ortak askeri tatbikatlarını da sürdürüyor olması eleştirildi. Mesajın devamında, böylesi bir durumda Moon'un Koreliler arasında diyaloğun tatbikatlar biter bitmez başlayacağı görüşünde olması da ‘saçma' olarak nitelendirildi.

Kuzey Kore hükümetince, diyalog planının artık tamamen yok sayıldığının vurgulandığı açıklamada, “Bizim artık Güney Koreli yetkililerle ne konuşacak bir şeyimiz ne de oturup tartışacağımız bir planımız var” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Koreli yetkililer, Washington'la görüşmeye açık olduklarını, Güney Kore ile karşılıklı müzakereleri ise ancak Güney Kore'nin ABD ile yürüttüğü tatbikatlarla ilgili ‘makul bir açıklama' yapması halinde değerlendirmeye alacaklarını açıklamışlardı.

MÜZAKERE TEKLİFLERİNİN REDDEDİLMESİNİN YANI SIRA KUZEY KORE'DEN FÜZE DENEMELERİ

ABD ile Güney Kore'nin tatbikatları devam ederken, Kuzey Kore de bir taraftan füze denemelerini hızlandırdı ve Temmuz ayından bu yana altı kez deneme gerçekleştirdi. Bu denemelerin yarımadada güvenliği riske attığını savunan Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'ye denemeleri sonlandırmaları için çağrıda bulunuyor.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR