Kurtulmuş: Telaşa kapılmanın gereği yoktur

Numan Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına ilişkin, “Herhangi bir telaşa kapılmanın gereği yoktur” dedi.

15.07.2015 08:45:26

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Başakşehir'de katıldığı iftar sonrası Anayasa Mahkemesinindershanelerin kapatılmasına düzenleyen kanunun iptal etmesine ilişkin kararı da yorumladı.

“TELAŞA KAPILMANIN GEREĞİ YOKTUR”

İftar sonrası gazetecilerin Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılmasına ilişkin verdiği iptal kararına ilişkin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, “Öncelikle Anayasa Mahkemesinin bu kararının henüz gerekçelerini bilmiyoruz. Şu anda 7 madde ile ilgili bir iptal kararı olduğu anlaşılıyor ve bu kararın gerekçelerini önümüzdeki günlerde gördükten sonra çok daha detaylı şekilde açıklamalarımızı yapacağız. Ancak şunu ifade etmek istiyorum bugün Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da ifade ettiği gibi şu anda bizim Milli Eğitim Bakanlığımız her türlü tedbiri almış vaziyettedir. Okullarımızda çocuklarımıza her türlü dersler verilecek vaziyettedir. Dolayısıyla herhangi bir telaşa kapılmanın gereği yoktur. Ancak öteden beri bizim sistem bakımından eleştirdiğimiz bir nokta var. Siyaset, siyaset yapanların sorumluluğu altında olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ SORUMLULUKLAR BAKIMINDAN ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN BİR HUSUS”

Alınan kararın gerekçeleri açıklanmadan net bir şey söylenemeyeceğini belirten Kurtulmuş, “Milletin sorumluluğu vermiş olduğu siyasi partiler ve hükümetlerdir. Hükümet bir karar almış ve bu önemli bir karar. Yani bir takım insanlar dershanelerini kapattılar. Bu insanlar okullara dönüşme sürecine girdiler ve bu süreç başarıyla yönetildi. Tam böyle bir noktaya gelinmişken bundan siyasi hiçbir sorumluluğu olmayan bir yargı mekanizmasının bu kararı tamamen yok sayarak ortaya bir sonuç vermesi gerçekten ülkedeki siyasi sorumluluklar bakımından üzerinde durulması gereken bir husustur. Şimdilik bu kadar söyleyeyim kararın gerekçelerini gördükten sonra daha detaylı açıklama yapacağız” şeklinde konuştu.

“KOMŞU ÜLKELERİN HUZURA KAVUŞMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Necmettin Erbakan Caddesi'ndeki iftarda buluşturan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, “Ramazan ayı burada dostlukların artmasına bir vesile oluyor. Biz de bu sokak iftarlarını onun için yapıyoruz. İnşallah yaptığımız iftarlarımız birbirimizle muhabbetimizin artmasına vesile olur. Sağlıklı bir şekilde oruçlarımızı tuttuk, inşallah sağlıklı bir şekilde bayrama kavuşmak nasip olur. Aramızda başka ülkelerden gelen misafirler de var. Onların halini de görüyoruz. Dua ediyoruz ki bir an önce komşu ülkelerimizde o sıkıntıları yaşayan, buraya muhacir olarak gelip sofralarımıza oturan kardeşlerimizin ülkelerinin huzura kavuşmasını temenni ediyoruz” dedi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Goktan yusuf

Osmanli seviciligine ne zaman soyundun .Arizali dusunceniz cem yilmazdan daha komik aze .