Kulisler: Lavrov koltuğunu bırakıyor, halefi kim olacak?

Rusya’da 16 yıldır kesintisiz Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Sergey Lavrov’un yakında bu koltuğu bırakacağı iddiaları Moskova kulislerinde artık yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

25.09.2020 07:43:20

Rusya'da 16 yıldır kesintisiz Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Sergey Lavrov'un yakında bu koltuğu bırakacağı iddiaları Moskova kulislerinde artık yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

70 yaşına basan, kamuoyu araştırmalarında Rusya halkının en güvendiği ve takdir ettiği politikacılar listesinde hep üst sıralarda yer alan Lavrov'un kendi isteğiyle artık “baş diplomat” görevinden ayrılmak istediği yazılıp çiziliyor. 

Bu bilgiyi aktaranlar, Lavrov'un artık yorulduğunu söyleyerek Başkan Putin'den “affını istediği”, bu konuda yakın zamanda bir görev değişikliğinin sürpriz olmayacağını vurguluyor.

Lavrov'un tamamen emekliye ayrılmayacağı, büyük ihtimalle Federasyon Konseyi'nde yeni bir düzenleme ile “ömürboyu senatör” unvanı alacağı da iddialar arasında.

Bir başka iddia ise Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Putin ile çalışmaya devam edeceği yolunda.

Ayrıca Lavrov ile birlikte, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'nın da görevinden ayrılacağı iddia ediliyor. 

Peki Lavrov'un yerine kimin adı geçiyor?

Bu konuda kulislerde konuşulan bir iddia, Rusya'nın saygın haber radyosu “Ekho Moskvı”nın (Moskova'nın Yankısı) “kulağı delik ve inanılırlığı yüksek” Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov tarafından sosyal medyada paylaşılınca ciddiye alınmaya başlandı. Venediktov, Lavrov'un Federasyon Konseyi'ne transferinin mümkün olduğu ve onun yerine Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı, eski Başbakan Yardımcısı Sergey Narışkin'in geleceği iddiaları için, "İmkansız değil” dedi.

Bir başka ilginç not da, Sergey Lavrov'un 2004'te göreve geldiğinden bu yana, Türkiye'nin beş farklı dışişleri bakanı ile çalışmış olması.

Kaynak: Türkrus

YORUMLAR (0)