SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Koronavirüs paniği büyürken, bireysel silahlanma artıyor: 'Tıpkı tuvalet kağıdı gibi'

Koronavirüs paniği büyürken, bireysel silahlanma artıyor: 'Tıpkı tuvalet kağıdı gibi'

ABD'de koronavirüs paniği arttıkça özellikle virüsün en çok etki ettiği eyaletler olan California, New York ve Washington'da silah satışları artıyor.

Koronavirüs paniği büyürken, bireysel silahlanma artıyor: 'Tıpkı tuvalet kağıdı gibi'
17.3.2020 18:15:44

TIMETURK | ÇEVİRİ
PINAR HİLAL BALTA

Los Angeles Times gazetesinde Kurtis Lee ve Anita Chabria imzalı haberde Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok eyaletinde koronavirüs salgını sonrasında silah satışları arttı.

Virüsün en sert vurduğu üç eyalet olan California, New York ve Washington'un yanı sıra, salgından yüksek oranda etkilenmeyen eyaletlerde de silah satışlarında artış yaşandı.

12_51
Dong's Guns, Ammo ve Reloading silah mağazası, David Stone satış yapıyor

Oklahoma eyaletinde eyaletler arası 44. otobanda yer alan Dong's Guns, Ammo ve Reloading silah mağazasından David Stone, son günlerde buraya uğrayan kamyonculara birkaç tane ateşli silah sattığını söyledi.

Verdiği bilgilere göre Arizona'ya giden bir kamyoncu 2 bin 500 dolarlık ateşli silah ve mühimmat satın aldı. Illinois'e giden başka bir kamyoncu sadece mühimmat için 200 dolar ödedi.

Stone, "Dünya delirmiş gibi görünüyor. Her türlü şey için korunmalısın" diyor.

13_32
Dong's Guns, Ammo ve Reloading silah mağazasında raflar

Kaliforniya'da da silah satışları artmış durumda. Silah akmak isteyen Amerikalılar hafta sonu Culver City'deki Martin B. Retting silah dükkanının önünde uzun kuyruk oluşturdu.

indir_20
Martin B. Retting silah dükkanı önündeki uzun kuyruk

İNTERNETTEKİ SATIŞ RAKAMLARI DA ARTIYOR

Silah satan internet sitesi Ammo.com da son zamanlar satış rakamlarının arttığını söyledi. Şirkete göre, 23 Şubat'tan 4 Mart'a kadar yaşanan satışlar; koronavirüsün İtalya'ya hızla yayılmaya başladığı 23 Şubat'tan önceki 11 güne kıyasla yüzde 68 artmış durumda.

ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİ

Haberde evlerdeki silah sayılarının artmasının çocuklarının hedef olma ihtimalini yükselttiği kaydedildi.

Bireysel silahlanmayı önleme kampnayasının başkanı olan Kris Brown, pazartesi günü yaptığı açıklamada "Koronavirüs salgınının yarattığı panikten kaynaklı artan silahlanma, önlenebilir silahla ölümlerde trajik bir artışa neden olabilir" dedi.

SİLAH ALMAYA ÖNCE ASYA KÖKENLİ AMERİKALILAR BAŞLADI

Çeşitli raporlara göre, silah satışlarındaki artış birkaç hafta önce Washington ve California gibi eyaletlerde başladı. Öncelikle salgın nedeniyle hedef olacağını düşünen Asya kökenli Amerikalıların alımlara başladığı belirtiliyor.

Sacramento'nun güneyinde yer alan Elk Grove'daki Laguna Guns & Accessories isimli silah mağazasının sahibi George, son zamanlarda birçok Asyalı müşterinin geldiğini belirtti. Elk Grove'da geçen hafta yaşlı bir kadın koronavirüs nedeniyle öldü. Burası okulların en erken kapandığı bölge oldu.

* George, sadece adının kullanılmasına izin verdi.

Güney Kaliforniya'daki Çin Amerikan topluluğunun kalbinde yer alan Arcadia Firearm and Safety (Arcadia Ateşli Silah ve Güvenlik) isimli silah deposu da yoğun bir taleple karşı karşıya. Mağazanın sahibi David Liu, sadece Asya kökenli müşterilerinin değil birçok Amerikalının silah almak istediğini ve yoğunluğa sebep olduğunu söyledi.

indir (2)
Dong's Guns, Ammo ve Reloading'de bir müşteri

"TIPKI TUVALET KAĞIDI GİBİ"

David Liu, "Sadece Kaliforniya değil, tüm ulus temizlendi. Tıpkı tuvalet kağıdı gibi" dedi.

* Başta Amerika ve Avustralya olmak üzere, ağırlıklı olarak gayrimüslim nüfusa sahip ülkelerde koronavirüs salgını ve karantina korkusu nedeniyle tuvalet kağıtlarının satışlarında patlama yaşandı. Bazı marketlerde vatandaşların tuvalet kağıdı için kavga ettiği görüntüler sosyal medyaya yansırken, mağazalarda ilk tükenen ürünlerden biri tuvalet kağıdı oldu.

1 METRE MESAFESİNE UYMUYORLARDI

Haberde silah mağazalarıla ilgili izlenimler aktarılırken insanların birbirlerine 1 metreden fazla yaklaşmamak ve evde kalmak kuralını uygulamadığı kaydedildi. Silah mağazalarına da kalabalık halde girildiği belirtildi.

* Haber, çeviri sonrasında editöryal müdahale ile düzenlenmiştir.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR