DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

BURSA

19:46

04:54
19:46
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:30

04:40
19:30
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:13

04:24
19:13
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
18:57
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:44

04:03
18:44
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:49:00

İftar vakti

ANKARA

19:30

04:40
SAHUR
19:30
İFTAR

ERZURUM

18:57

04:06
SAHUR
18:57
İFTAR

Koalisyon sürecinde ilk tur sona erdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'nde AK Parti heyeti ile CHP heyeti arasındaki ilk tur görüşmeleri başladı.

13.07.2015 14:31:07

Görüşmelere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Faik Öztrak ile İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi eşlik ederken Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanında ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı katıldı.

MERDİVENDE KARŞILADILAR

7 Haziran Genel Seçimleri'nde hiçbir parti tek başına iktidar olabilmek için yeterli oyu alamadı. Bu nedenle koalisyon hükümeti kurulması gündeme geldi.

63. hükümetin oluşturulması için koalisyon görüşmeleri bugün resmen başladı.

İlk turun ilk görüşmesi AK Parti ve CHP arasında yapılıyor.

 

SİVİL PLAKALI ARAÇLA GELDİ

Sivil plakalı bir araçla CHP Genel Merkezi'ne gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak karşıladı.

Öztrak ile tokalaşan Davutoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye geçti.

CHP Genel Merkezi'nin 12'nci katında, basına kapalı gerçekleşen görüşme, saat 14.15'te başladı.

HEYETLERDEKİ İSİMLER

Görüşmede 5+1 formülü uygulandı. Yani bir genel başkan, 5 kurmay  bu görüşmede yer aldı.

AK Parti heyetinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı bulunuyor. Heyette, AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan da yer aldı. Arslan, heyette yer alacak isimler duyurulduğunda listede yer almıyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Faik Öztrak ile İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi eşlik ediyor. Görüşmeye daha önce açıklanan listede yer almayan bir isim de katıldı. O isim Kılıçdaroğlu'nun siyasi başdanışmanı Rasim Bölücek'ti.

 

 KANDİL SİMİDİ VE ÇİKOLATA

AK Parti heyetinin, CHP Genel Merkezi'ne, gümüş tepsi içerisinde kandil simidi ve çikolata getirdikleri öğrenildi.

AÇIKLAMALAR GENEL MERKEZ'DE

Davutoğlu'nun, görüşmenin ardından AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı yapması bekleniyor. Davutoğlu'nun açıklamasının ardından CHP Sözcüsü Haluk Koç da açıklama yapacak.

 MHP VE HDP GÖRÜŞMESİ

Genel Başkan Davutoğlu, koalisyon turları kapsamında yarın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çarşamba günü ise HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüşecek.

 

 16 YIL SONRA İLK

Türkiye'de, 16 yıl sonra ilk defa hükümet kurulması için koalisyon görüşmeleri gerçekleştiriliyor.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde, 1. parti olarak çıkan DSP'nin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa sahip olamaması, koalisyon kurma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştı.

Seçimlerde, 136 milletvekiliyle en fazla vekil çıkaran DSP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit, 3 Mayıs 1999'da cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini aldıktan sonra, 129 milletvekili çıkaran MHP ve 86 milletvekiline sahip olan ANAP ile görüşmelerde bulunmuştu. 28 Mayıs 1999 tarihinde imzalanan koalisyon protokolü sonrasında kurulan 57. Hükümet, 9 Haziran 1999 tarihinde TBMM'den güvenoyu almıştı.
Davutoğlu, daha önce de Dışişleri Bakanlığı döneminde, CHP Genel Merkezi'ne gelerek Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 63. Hükümeti'nin kurulması için yapılacak müzakerelerde, ilk tur bugün başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ömer Çelik, Numan Kurtulmuş, Cevdet Yılmaz ve Ayşenur Bahçekapılı'dan oluşan AK Parti heyeti koalisyon görüşmesi yapmak üzere, CHP Genel Merkezi'ne geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'ne sivil plakalı bir araçla geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu merdivenlerde karşıladı.

12 DAKİKALIK GECİKME

Görüşmenin saat 14:00'te başlaması gerekiyordu. Ak Parti heyeti 12 dakikalık gecikmeyle CHP Genel Merkezi'ne geldi.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Görüşmenin ardından Başbakan Davutoğlu'nun açıklama yapması bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

oflu

kıyametin alametlerinden biride dürüst insanlar dışlanacak diyor.bu insanın değerini bilmiyoruz.sayın demirtaş insanlar ölmesin diyor.ölsün diyenlerin imanından şuphe ederim

SAYIM BEKİRYAZICI

Bu islam ve din düşmanı adamlarla asla koalisyon kurulmaz eğer olursa Türkiye 10 sene geri gider ALLAH bunlara fırsat vermesin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş