DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kırgızistan Ekonomi ve Girişimcilik Üniversitesinde 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' Paneli

UNESCO 2016 Ahmet Yesevi Yılı kapsamında, Kırgızistan'ın Celalabad Şehrindeki Ekonomi ve Girişimcilik Üniversitesinde 'Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak' konulu panel düzenlendi.

6 Yıl Önce
2016-12-10 09:58:42
UNESCO 2016 Ahmet Yesevi Yılı kapsamında, Kırgızistan'ın Celalabad Şehrindeki Ekonomi ve Girişimcilik Üniversitesinde "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" konulu panel düzenlendi.

Ekonomi ve Girişimcilik Üniversitesi Konferans Salonunda, moderatörlüğünü Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek'in yaptığı panele, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökçe konuşmacı olarak katıldı.

Oturum Başkanı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Ahmet Yesevi'nin bıraktığı mirasın yeni nesillere aktarılması ve böylece yeni Ahmet Yeseviler'in yetişmesine vesile olunması durumunda, yeni bir medeniyet kurabileceğine dair inancın da pekiştirileceğini ifade etti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da konuşmasına Divan-ı Hikmet sözleri ile başlayarak Türk halkının maneviyatında yüksek mevkiye sahip olan Ahmet Yesevi'nin hayatı ve eserlerinden söz etti. Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatı ve yaşam felsefesi hakkında bilgileri onun hayatından vermiş olduğu örneklerle dile getirdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin eserlerindeki ana fikrinin insanın ahlaki, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu ifade ederek, eserlerini halkın rahatça anlayabileceği basit söyleyişler ile Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin hikmetlerini anlayabildiğini belirtti.

Prof. Dr. Yıldız ayrıca, 2016 yılının UNESCO tarafından Yesevi yılı olarak ilan edildiği bu yılda yapılan faaliyet hakkında bilgiler sunmanın yanında Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatından örnekler vererek onu düşüncelerini anlatmak için hazırlanan 'Ahmet Yesevi Hikâye Kitabı' gibi yayınlar hakkında bilgiler verdi.

Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökçe de Ahmet Yesevi'nin açtığı kapıdan girmenin, onun ilminden ve medeniyetinden faydalanmanın çok önemli olduğunu söyledi. 2016'nın UNESCO tarafından '2016 Ahmet Yesevi Yılı' olarak ilan edildiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökçe, onun Türk dünyasının bütün kesimleri tarafından büyük bir din alimi olarak kabul edildiğini vurguladı.

Panelin sonunda konuşmacılar tarafından, katılımcıların Hoca Ahmet Yesevi'ye ilişkin soruları cevaplandırıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş