Kente değer katan projeleriyle 'İdealkent Ödülü'nü kazandılar

3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında kente ve kent halkına pozitif katkı sunan proje ve uygulamalara verilen Uluslararası İdealkent Ödülleri'ne layık görülen belediyeler, kente değer katan projelerini anlattı- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: 'Projemizle 1 milyon 100 bin metrekarelik bir proje alanının alt yapısı, üst yapısıyla 5,5 ay gibi kısa bir sürede tam

28.10.2018 11:12:12
YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ - 3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında kente ve kent halkına pozitif katkı sunan proje ve uygulamalara verilen Uluslararası İdealkent Ödüllerine layık görülen belediyeler, kente değer katan projelerini anlattı.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim ortağı olduğu Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında, Strazburg Avrupa Konsey Binası'nda gerçekleştirilen İdealkent Ödül Töreni'nde, 230 proje içerisinden 21'i ödüllendirildi.

Törende, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı sahilinde yürüttüğü "Sahil Antalya Yaşam Merkezi" projesiyle ödül alan belediyeler arasında yer aldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'nın dünyanın en önemli turizm merkezlerinden olduğunu vurguladı.

Türel, dünyada en çok konaklamalı turist ağırlayan Londra, Paris ve New York'tan sonra gelen Antalya'nın, şehrin içerisinden denize girilebilecek nadir büyükşehirlerden biri olduğuna dikkati çekti.

Menderes Türel, 6 kilometrelik Konyaaltı Sahili'nin, Antalya'nın "pırlanta gerdanlığı" olduğunu ifade ederek, burası ile ilgili yaptıkları projeyle Avrupa Konseyi'nde ödül alma imkanına sahip olduklarını ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Proje alanının 1 milyon 100 bin metrekare olduğunu ve üzerinde sahil yolu, bisiklet yolları, koşu parkurları, basketbol sahaları, çocuk oyun alanları, köpek parkları, tenis kortlarına kadar her donatının bulunduğunu aktaran Türel, "Çok geniş kapsamlı projeydi. 1 milyon 100 bin metrekare proje alanında, yaklaşık 150 kilometreye yakın alt yapı çalışması gerçekleştirdik ve bu çalışmalara, başladıktan 5,5 ay sonra nokta koyarak, bütün bu projeyi 5,5 ayda tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunduk. Şu anda günde 100 bin kişi, Antalya Konyaaltı Sahili'nde yerli yabancı turistler, buradan yaz aylarında istifade ediyorlar." diye konuştu.

Konyaaltı Sahili'nin, Antalya'nın yeni bir yaşam merkezi haline geldiğini dile getiren Türel, projenin uluslararası alanda birçok ödül alacağına olan inancını dile getirdi.

Dünya'da gördüğü sahil projeleri içerisinde en iyisinin Sahil Antalya Yaşam Merkezi Projesi olduğu iddiasında bulunan Türel, "Projemizle 1 milyon 100 bin metrekarelik bir proje alanını alt yapısı, üst yapısıyla 5,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması, bir imkansızın gerçekleşmesidir. Gerçekten çok önemli bir başarı söz konusu oldu." dedi.

Türel, sahil projesi içerisinde ünlü bir Çin firmasıyla akıllı şehir uygulamasını da gerçekleştirdiklerini kaydederek, "Bu proje kapsamındaki akıllı şehir uygulamamız da bittiğinde bütün dünyaya örnek gösterilecek. Alt yapı çalışmalarını şu anda yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.

- 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı ödüle layık görüldü

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da belediyelerinin, "15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı" projesiyle ödüle layık görüldüğünü belirterek, projenin daha önce 3 kez daha ödül aldığını hatırlattı.

15 Temmuz 2016'da yaşanan hain darbe girişimi ve sonrasında yaşananları hatırlatan Kafaoğlu, "15 Temmuz'un unutulmaması, unutturulmaması lazım. Çünkü ikinci Çanakkale, ikinci Kurtuluş Savaşı'mız bu." diye konuştu.

Darbe girişiminin, devletin ve ülkenin bekasına yönelik bir saldırı olduğunun altını çizen Kafaoğlu, bunu gelecek nesillere doğru aktarma noktasında gerçekleştirdikleri projenin ayrıntılarını paylaştı.

15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı Projesi'ni, Balıkesir'in girişindeki 1500 metrekarelik alan üzerine yaptıklarını belirten Kafaoğlu, "Şehitlerimizin kanından rengini alan bayrağımızın üzerindeki hilali ve yıldızı, yeşil alana yerleştirdik ve içerisine de 250 şehidimizin isimlerini yazdık. Ömer Halis Demir'in resmi var. Balıkesirli iki şehidimizin de ismi var ve üzerinde 'Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor.' Akif'in ibaresi var ve anıtı gezerken 24 saat sala sesi dinliyorsunuz. Balıkesir'e gelen herkes bu anıtı ziyaret ediyor." ifadelerini kullandı.

Anıtın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaşadığı tarihi bir olayı anlattığını vurgulayan Kafaoğlu, "Bunu gelecek nesillere de doğru bir şekilde anlatabilmek için yaptığımız projeyle burada uluslararası seviyede ödül almanın mutluluğunu yaşıyorum. Jüri heyetine teşekkür ediyor, anıtın yapılmasında emeği geçen tüm ekibimi kutluyorum." değerlendirmesinde bulundu.

- Mersin'de "Sosyal Doku Araştırması"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise Mersin'in dillerin, dinlerin ve medeniyetlerin buluşma noktasındaki bir il olduğuna dikkati çekti.

Göreve geldikten sonra Mersin'de kent araştırmaları merkezini kurduklarını belirten Kocamaz, burada "Sosyal Doku" araştırmaları yaptıklarını anlattı.

"Sosyal Doku Araştırmaları" projesiyle İdealkent Ödülleri'ne başvurduklarını ifade eden Kocamaz, "Arkadaşlarımız, hane hane her yere ulaşıyor, insanların gelir durumu, eğitim seviyesi, yaptığı işleri ve ihtiyaçlarını tespit ediyor. Engellilerle ilgili tespitler de yapılıyor ve herkese ihtiyacı oranında bir sıkıntısı varsa giderme ve destekleme konusunda yardımcı oluyoruz. Bu ödülü de bu Sosyal Doku Araştırması nedeniyle almış bulunuyoruz. Bu ödülü layık görenlere teşekkür ediyoruz." dedi.

Kocamaz, Sosyal Doku Araştırması'nın daimi olarak yapılmaya devam edeceğini de kaydetti.

- Keçiören'den doğaya dönüş projesi

Ankara Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise "Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi"yle kentlerin tasarımıyla ilgili doğanın korunması ve oradaki dokunun bozulmadan doğaya dönüşün anlatıldığı proje ile ödül almaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Kentlerin daha yaşanılabilir, daha ekolojik yapıya uygun bir şekilde gerçekleşmesinin önemini dile getiren Ak, "Programı, Avrupa'da olması, onların yerel yönetimlerde gelmiş olduğu nokta ve Türkiye'deki yerel yönetimlerin geldiği nokta ile Avrupa'daki yerel yönetimlerin karşılaştırılması bakımından değerli ve önemli buluyoruz." değerlendirmesini yaptı.

YORUMLAR (0)