DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kehribar tespihe özel koruma

Mardin'de her tanesinde sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tespih, özel sandıkta korunuyor.

28.05.2015 12:56:34

Mardin'de her tanesinde sinek ve örümcek fosili bulunan kehribar tespih, özel sandıkta korunuyor.

Mardinli tespih ustası Fatih Oruk, AA muhabirine, meraklılarından büyük ilgi gören kehribar tespihin özel hazırlandığını söyledi.

Tespihin, milyonlarca yıl önce taşlaştığı tahmin edilen reçineden yapıldığını anlatan Oruk, üzerinde fosilleşmiş sinek ve örümcek bulunan kehribarın Litvanya ve Ukrayna'dan ham madde olarak Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Kehribarın ustalarca işlendiğini aktaran Oruk, şunları kaydetti:

"Buraya ham maddesini getirdik. Nedeni de Türk işçiliği. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye'den daha iyi işçilik yok. İşçiliği yaklaşık 20 gün sürdü. Özel bir tespih, hassas delinmesi lazımdı. Fosile zarar vermeden delikler açıldı. İçinde fosil bulunan habbe küçüldükçe değeri artıyor. Tek tanesinde fosil bulunan bazı tespihleri 8-10 bin liraya satıyorlar. Bu tespihin tamamında, imamesine kadar fosilleşmiş böcekler var."

Tespih için çok müşteri çıktığını ancak satmak istemediğini dile getiren Oruk, "Tespih sevgisi babamdan geliyor. Şimdi oğlum seviyor. Bunu da oğluma bırakacağım. Türkiye'de nadir bulunan bir şey" dedi.

"Tespihi elime aldığımda değişik duygular yaşıyorum" ifadesini kullanan Oruk, "O çok özel bir parça. Yaklaşık 20 gram. Bütün tespihleri güzel muhafaza ediyoruz ama bu özel olduğundan pamuk içinde özel sandıkla saklıyoruz, kutuyla kasada tutuyoruz. Parasından değil, böyle bir tespihi bir daha yapamam diye saklıyorum" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Zaza

Resata; ilkokul mezunundan profesorune kadar 6 milyon kürt hdp ye oy vermis. Bu kadar insan yanilmis ve kandirilmis ama sizler gibi işid yardakcilari bir avuc beyinsiz dogruyu biliyor yani. Bu nasil bir cehalettir. Oyle siz hizbulpara hizbulşeytan ve hizbulkontra oldugunuz surece Yuce Rabbim tuzaklarinizi bosa cikaracaktir insallah.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş