DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Katar'a abluka askeri darbeye dönüşecekti: Başrolde BAE var!

BAE’li bir işadamı 1 milyar dolar karşılığında ikna ettiği milli savunmadan sorumlu Sudanlı bakan aracılığıyla Yemen’de görevlendirilen askerlerin Katar sınırına sevk edilmesini sağladı. Katar istihbaratı durumu fark edip Sudan devletine haber verdi. Bakan gözaltına alınıp, tutuklandı. Doha’ya askeri darbe planı böylece bozulmuş oldu.

5 Yıl Önce
2017-07-11 10:05:19

Karar'dan Hilal Öztürk'ün Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Tani'ye yakın bir üst düzey bürokrata dayandırdığı habere göre siyasi abluka kararının açıklandığı 5 Haziran'dan sonra Yemen olaylarına müdahale için Sudan'da bulunan çok sayıda asker Katar sınırına gönderildi.

1 MİLYAR DOLAR

Operasyonu milli savunmadan sorumlu Sudan Bakanı El Hüseyin Taha Osman'ın BAE'li bir işadamından aldığı 1 milyar dolar karşılığında gerçekleştirmeye çalıştığı iddia edildi. Sudan devletinin ve hatta sınıra sevk edilen birliğin içindeki askerlerin de haberi olmadan yapılmaya çalışılan darbe girişiminin, Katar istihbaratının tespitiyle durdurulduğu belirtildi.

Katar istihbaratının askeri birliğin hareketini tespit ettikten sonra Sudan devletine haber vermesi ile darbe girişimi engellendi.

ASKERLER BİLMİYORDU

Sudan askeri birliğe talimatı veren Bakan Osman'ın gözaltına alınmasını ve tutuklanmasını sağladı. Askerlerin Yemen'deki gibi bir isyanı bastırmaya gittiklerini düşündükleri öğrenildi. Askeri birliğin Katar'a girmesi sonrası yaşanacak kaos ortamında Emir'in devrilmesi planlanıyordu. Böylece siyasi abluka ve sonrasında askeri darbeyle Katar'ın işgale ve ele geçirilmesine neden olabilecek olaylar yaşanabilecekti.

İLK ÜÇ GÜN

Katar'a yaptırım kararı alındığında ABD Başkanı Donald Trump'a ilk üç gün izin verilmesinin istendiği de öğrenildi. Bu 3 günlük sürede BAE'nin bir askeri birlik hazırladığı ve müdahale edeceği konuşulmuştu. İşte o askeri birliğin Sudan askerlerinden oluşan 10 bin asker olduğu ortaya çıktı. Ancak Katar istihbaratının başarısı ve Sudan devletinin hızlı müdahalesiyle askeri darbe girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Böylece Katar'la ilgili planlar da değişti.

Siyasi abluka Türkiye'nin Katar'a asker sevkiyatı ve Kuveyt'in arabulucuğu sürecin farklı şekilde ilerlemesini sağladı. Ancak siyasi abluka kararları açıklandıktan sonra ilk 3 gün içinde askeri darbe girişimi de gerçekleşseydi, Körfez'de yaşanan Katar krizi çok farklı bir boyuta ulaşabilirdi.

BAE'NİN 'ENTERESAN' SİCİLİ

Söz konusu ülke, 15 Temmuz sonrasında da gündeme gelmişti. Haberlere gitmek için fotoğraflara tıklayınız:

12_18

11_16

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş