DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Katalonya referandumu sonrası Avrupa'da aynı korku: Parçalanma başladı mı?

Madrid yönetiminin sert önlemleri ve İspanyol polisinin müdahalesi sonrasında 844 kişinin yaralandığı referandumun ardından Avrupa ülkelerinin sessizliği dikkat çekiyor... Bu sessizliğin en önemli sebebi ise başka ayrılıkçılara örnek olması korkusu...

5 Yıl Önce
2017-10-02 09:09:24

TIMETURK | HABER MEKREZİ

İspanya'dan bağımsız olmak için referanduma giden Katalonya özerk yönetimi, dün (pazar) sandık başındaydı. İspanyol polisinin sert müdahalesi ile karşılaşan Katalanlara karşı bağımsızlık karşıtı İspanyolların da sokağa çıkması ile ülke savaş alanına döndü.

REFERANDUMUN BİLANÇOSU

2.2 milyon Katalan'ın oy kullandığı referandum için önceki geceden başlayan 'sandık nöbetleri' Madrid yönetiminin sert önlemiyle anlamını yitirdi. Zira polis oy sandıkları topladı, yıktı ve oyları çöp torbalarına doldurdu.

PLASTİK MERMİ

Plastik mermi kullanan İspanyol polisi, oy kuyduklarına jop, gaz ve plastik mermiyle müdahale etti. 2'si ağır 840'tan fazla kişi yaralandı.

YÜZLERCE GÖZALTI

Öte yandan yzülerce seçim görevlisi gözaltına alındı.

59d154171400001f0049283b

indir (1)

YİNE DE OY KULLANILDI

Tüm yaşananlara rağmen yine de sandıkların yüzde 70'inden fazlasında oy kullanıldı.

YÜZDE 90 EVET ÇIKTI

Öte yandan evet çıkması halinde 48 saatte "bağımsızlık ilan edeceklerini" duyuran Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti, bağımsızlık referandumunda yüzde 90 "evet" sonucu çıktığını açıkladı.

DLCacOiW4AEKPts

59d14e24200000f815084817

BİZE DE YAYILIR MI?

Olaylı referanduma ve sert polis müdahalesine rağmen Avrupa ülkelerinin sessizliğini koruması ise dikkat çekti. Bu sessizliğin; referandum sonrasında Katalanlar gibi 'bağımsızlık' isteyen diğer Avrupa özerk topluluklarının da cesaretlenmesinden korkulması sebebiyle yaşandığı iddia ediliyor.

KİMLER KORKUYOR?

İlk akla gelenler ise Korsika nedeniyel sorunlar yaşayan Fransa oldu.

İSPANYOL FUTBOLCU'DAN REFERANDUMA DESTEK

Barcelona'nın ve İspanya Milli Takımı'nın önemli futbolcularından Gerard Pique, Katalonya'daki referanduma destek vermesinden kaynaklanan İspanya'daki polemiklere cevap verdi.

indir_1

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (3)

Orta doğuyu ve tüm islam ülkelerini parçalama teşebbüsü taşıyan ABD ve tüm Avrupa ülkelerİ korkun sıra size gelecek

Çok güzel bir haber başlığı yapmışsınız tebrikler

Basiretsiz Binali'nin aksine Katalunya'nın ve diğer grupların ayrılıklarını destekliyoruz ve ABD ve Avrupa başta olmak üzere Osmanlı'yı yıktıklari gibi paramparca olmalarını temenni ediyoruz. İsrail yamağı ermeni ve yahudi PKK artıkları kendilerini Katalunya ve diğer ayrılıkçılarla bir tutmasın.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş