Kars'ta 4 ayda üç çocuklarını kaybeden aile

Kars'ta 4 ayda üç çocuklarını kaybeden aile

28.05.2015 14:18:07
Kars'ın Arpaçay ilçesine bağlı Tomarlı köyünde Güler ailesinin üç çocuğunun 4 ay içerisinde henüz belirlenemeyen bir nedenle hayatını kaybetmesine ilişkin başlatılan soruşturma devam ediyor.

İlçeye bağlı Tomarlı köyünde yaşayan Hacı Güler (35) ve Zeynep Güler (25) çiftinin 4 çocuğundan 3,5 yaşındaki Aybüke 21 Şubat'ta, 5 yaşındaki Enes 7 Nisan'da ve 5 aylık Gözde'nin ise 20 Mayıs'ta henüz belirlenemeyen bir nedenle uyurken yaşamlarını yitirmesiyle ilgili cumhuriyet savcılığının soruşturması kapsamında Erzurum Adli Tıp Kurumu'ndan çocukların ölüm nedenlerine ilişkin otopsi raporu bekleniyor.

Çocukların babası Hacı Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızı Aybüke'nin uyuduğu sırada nefes alamadığını ve götürdükleri Kars Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybettiğini söyledi.

Aybüke'nin ölüm nedenini öğrenmeden Enes'in rahatsızlandığını ve sağlık ocağına götürüldüğünü anlatan Güler, "Enes'in rahatsız olduğunu ilk önce bana söylediler. Sağlık ocağına geldiğimde maalesef kaybetmiştik. Daha 5 aylık olan Gözde de maalesef hayatını kaybetti. Yani ne yapacağımı şaşırdım. Ölümleri hiç görülmemiş bir şey. İki çocuğum aynı odada vefat etti. Allah kimseye bu acıyı vermesin. Yüreğim yanıyor. Ne yaptığımı bilmiyorum. Bu yaşananlar bana bir rüya gibi geliyor ancak maalesef gerçek" diye konuştu.

Eve girdiği zaman çocuklarının hatıraları dolayısıyla zor anlar yaşadığını dile getiren Güler, otopsi sonuçlarının da çıkmadığını belirtti.

Sadece 6 yaşındaki Irmak'ın kaldığını ifade eden Güler, "Bu evde çocuklarımın hatıralarını görmemek için yetkililerden bir ev istiyorum. Ben işsizim. Bu çocuğumu yaşatmak için iş istiyorum. Bir anne, babanın en büyük çektiği acı bundan başka bir şey olamaz. Bir gözyaşımı silerken diğeri başladı ve üçüncüsü her şeyi bitirdi" dedi.

Anne Zeynep Güler de iki çocuğunun kendi evlerinde bir çocuğunun ise babaannesinin evinde hayatını kaybettiğini anlatarak, "Yetkililere sesleniyorum. Bari bu çocuğumu kurtarsınlar. Tek umudumuz Irmak" ifadelerini kullandı.

Ailenin yaşayan tek çocuğu olan 6 yaşındaki Irmak da kardeşlerini çok özlediğini söyledi.

Çocukların dedesi Yaşar Güler de oğlunun kalan bir çocuğunun yaşamasını ve yardımcı olunmasını istedi.

Köy muhtarı Ferut İlgar, yaşanan bu olayın köylerini hüzne boğduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Şimdiye kadar görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız. Ailenin maddi ve manevi olarak çöküntü içerisinde olduğunu biliyoruz. Yetkililer ailenin kalan tek çocuğu için sağlık açısından ciddi şekilde hastanelerde bir hastalığı veya genetik bir durumu var mı yok mu diye araştırılıp kontrol edilmesini istiyoruz. Devletimiz bu aileye maddi olarak yardımda bulunsun. Babanın işi yok. Psikolojik durumu hepten bozulmuş."

- Kaymakam Erdem

Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem, ailenin ikinci çocuğunun ölümüyle ilgili otopsi raporu beklenirken üçüncü ölümün gerçekleştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İkinci çocuğun otopsi sonucu Erzurum'dan gelmeden üçüncü çocuk vefat etti. O da otopsiye gönderildi. Bu durumda iki tane otopsi var ama ikisinin de sonucu elimize ulaşmadı. Biz aileye Kaymakamlıktan yardım yaparak aileyi Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderdik. Ailede genetik bir sıkıntı var mı diye. Orada tetkik oldular onun sonucu gelmeden üçüncü çocuk vefat etti. Erzurum'daki tetkikleri ve otopsi sonucunu bekliyoruz. Erzurum'daki tetkikler geldiği zaman eğer iş orada çözülmüyorsa yardım vererek Ankara veya İstanbul'a göndererek çözüm bulmaya çalışacağız. Bizim için önemli olan otopsi sonuçlarının elimize ulaşması. Ölümler hızlı olduğu için, raporlar elimize ulaşmadığından yorum yapamıyoruz. Bizim için önemli olan raporlar."

Aile ve Sosyal Politikalar Kars İl Müdürü Aydın Acay da Güler ailesine psikolog ve sosyal hizmet uzmanı gönderdiklerini söyledi.

Görevlilerin aile ile görüştüğünü belirten Acay, "Aile yaşadığı yerin değişmesini, sağlık taramasından geçirilerek ölüm sebeplerinin daha da araştırılmasını istiyor. Bunlar bizim dışımızda olan şeyler. Biz, en çok sosyal ve psikolojik destek vereceğiz. Psikolojik olarak biz babaya, anneye ve kalan çocuğa danışmanlık yapacağız. Babanın eli iş tutuncaya kadar çocuğu üzerinden sosyal, ekonomik destek bağlayacağız. Ayda 400-500 lira civarında bir maaş vereceğiz. Şu anda karar alındı" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali çolak

türk aydınlanması sened-i ittifakla , tanzimatla,ıslahatlar la kanuni esasi ile ikinci meşrutiyetle cumhuriyetin ilanınyla çok partili hayata geçişle 24 ocak kararlarıyla hatta ak parti iktidarıyla ele alınan çözüm süreci azınlığı azınlık olarak değil farklılıkları demokrasi içerisinde bir arada yaşayabilme imkanını vermiştir türk aydınlanmasına .