'Kar leoparı' öldü

Nepal’de bulunan Everest Dağı'nın zirvesine oksijen tüpü kullanmadan tam 10 kez tırmanan ilk insan olan Ang Rita Sherpa, uzun süren hastalığı nedeniyle öldü.

26.09.2020 16:45:17

Nepal'de bulunan Everest Dağı'nın zirvesine oksijen tüpü kullanmadan tam 10 kez tırmanan ilk insan olan Ang Rita Sherpa, uzun süren hastalığı nedeniyle öldü.

Birçok dağcı gibi ilk adıyla tanınan Ang Rita'nın 1983 ile 1996 yılları arasında dünyanın en yüksek dağı olan Everest'in 8.850 metrelik (29.035 fit) zirvesine yaptığı tüm tırmanışlar, oksijen tüpü kullanmadan gerçekleşmişti.

Torunu Phurba Tshering, uzun süredir beyin ve karaciğer rahatsızlıkları yaşayan 72 yaşındaki dedesinin, Nepal'in başkenti Katmandu'daki evinde öldüğünü söyledi.

EzFeoJ9Q

Ang Rita, tırmanma becerileri nedeniyle "kar leoparı" lakabıyla da tanınıyordu.

Nepal Dağcılık Derneği'nin eski başkanı Ang Tshering Sherpa, "O tırmanan bir yıldızdı, ölümü ülke ve dünya dağcıları için büyük bir kayıp" dedi.

Ang Tshering, Ang Rita'nın cenazesinin Katmandu'daki Sherpa Gomba'ya veya kutsal bir yere yerleştirileceğini ve Şerpa geleneğine göre yakılacağını söyledi.

Başka birçok dağcı, o tarihten beri Ang Rita'nın rekorunu kırdı ve dağcı topluluğun bir başka üyesi 24 tırmanış rekoru kırmıştı.

YORUMLAR (0)