DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Kanserde büyük umut

Kanserle mücadelede yeni bir umut ışığı belirdi.

7 Yıl Önce
2015-06-02 09:25:19

AA'nın haberine göre; Bilim insanlarının geliştirdiği immünoterapiye (bağışıklık sistemi terapisi) dayalı tedavi yöntemi, ileri seviyede cilt kanseri 945 hasta üzerinde yüzde 58'lik bir başarıyla kanserin ilerlemesini yaklaşık bir yıl durdurdu.

Amerikan Klinik Onkoloji Toplumu konferansında da gündeme gelen immünoterapide, bağışıklık sisteminin kanserli hücrelere saldırması sağlanıyor. Bağışıklık sistemi, enfeksiyon durumlarında devreye girse de vücudun sağlıklı hücrelerine zarar vermemek için güçlü bir oto fren mekanizmasına sahip. Bu durum kanser hücrelerini bağışıklık sisteminden kurtarıyor. Yeni tedavi yöntemini, araştırma ekibinde ve İngiltere'deki Royal Marsden Hastanesi'nde görev yapan Dr. James Larkin şöyle anlattı:

KEMOTERAPİ YERİNE

“Bağışıklık sisteminin frenlerini kaldırıyoruz. Bağışıklık sistemi, önceden tanıyamadığı tümörleri fark edip yok ediyor. İmmünoterapide yüzde 50'nin üzerinde tümör küçülmesine rastlamamıştık. Bu nedenle kanser tedavisinde çok önemli bir gelişme”.

İmmünoterapinin, 5 yıl içinde standart kanser tedavisi olarak çok daha fazla toksin içeren kemoterapinin yerini alabileceği belirtiliyor.

ÖNCE

1- Vicky Brown'un sol akciğerinde görülen büyük tümöre, birkaç haftada bir, iki ayrı immünoterapi uygulandı. Böylece bağışıklık sistemi tümörü ‘algılayıp' saldırdı.


SONRA

2- İmmünoterapiyle tümör birkaç ayda ciddi şekilde küçülüp tamamen yok oldu. Bir yıl sonra tekrarlasa da, aynı tedaviyle tekrar temizlendi.BİRKAÇ AY DEDİLER, 2 YILI GEÇTİ

Yeni yöntemi ilk deneyenlerden Vicky Brown (61), 2013'te cilt kanseri teşhisi konduğunda ‘birkaç ay' ömür biçildiğini ancak immünoterapi sayesinde iki yıldır hayatta olduğunu anlattı. Brown, Royal Marsden'deki birkaç haftalık tedaviyle kanserli hücrelerden tamamen kurtulmuş. Bir süre sonra nükseden kansere karşı yine aynı yöntemi deneyen Brown, yeniden sağlığına kavuşmuş. Kanseri üçüncü kez geri gelen Brown'ın doktorları çifte ilaçlı metodu bir kez daha deneyecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Bekir Cebeci

Yazıyı bütünüyle okudum. Yazının tümüne katılmasam da bazı önemli bölümlerine katılıyorum. Örneğin AK PARTİ ile CHP koaalisyonu. 'Turkiye'de İslamla barışık olmayan bir solun varolma şansı yoktur.' Bu tesbit çok önemli. Ben aynı partiden 4 yıl eyalet milletvekililği yaptım. Camilerde seçim propagandasında şunları söylerdik. İslam sosyal adaleti emrediyor. sosyal demokrat parti de sosyal adaleti teme alıyor.Müslümanların çoğu zaten Avrupa'da sosyal demokrat partileri destekler.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş