DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İtalya'da kısmi yerel seçimler

İtalya'da kısmi yerel seçimler

31.05.2015 11:03:22
" İtalya'nın 7 idari bölgesinde ve bazı belediyelerinde yerel yöneticileri belirlemek için yapılan kısmi yerel seçimlerde oy verme işlemi sabah saatlerinde başladı.

20 idari bölgeden oluşan İtalya'da, aralarında; Veneto, Ligurya, Toskana, Marche, Puglia, Umbria, Campania'nın olduğu 7 ayrı bölge ile Venedik ve Agrigento gibi büyükşehirlerin de olduğu 742 belediyede yerel seçimlere gidildi. Söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan 20 milyonun üzerinde seçmen, 5 yıllığına görev yapacak yeni bölge başkanları, bölge meclis üyeleri ile belediye başkanlarını belirlemek üzere sandığa gidecek.

Kısmi yerel seçimlerde, yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) başlayan oy verme işlemi, yerel saatle 23.00'e (TSİ 00.00) kadar sürecek.

Seçimlerin, ülkede son dönemde seçim yasası, çalışma hayatındaki reformlar, okul reformu, boşanmaları kolaylaştıran yasal düzenleme, senato reformu gibi köklü değişiklere imza atan Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümetinin politikalarının halk tarafından nasıl karşılandığına dair önemli ipuçlar vereceği yorumları yapılıyor.

Başbakan Renzi ise bu seçimin kendisi ve hükümeti için bir test olmayacağını vurguladı.

Öte yandan, İtalyan parlamentosunun mafya ile mücadele komisyonunun seçimlere özellikle güneydeki bölgelerden katılan 17 ismin mafya ile bağlantısı bulunduğu ve organize suçlara karıştıkları iddiası doğrultusunda bu isimlerin seçimlerde aday olmayacağına yönelik tartışmalar, seçimlerden önce ülke gündeminde yer tuttu.

Kısmi yerel seçimlerde, ilk sonuçların gece yarısından sonra gelmesi bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş