İşte Doğu Türkistan'daki o yasak

Doğu Türkistan'da baskıcı Çin yönetimi tarafından asılan, dini nikahı, devlet kurumlarında oruç tutmayı yasaklayan afişleri görüntülendi

08.07.2015 12:59:45
Doğu Türkistan'daki baskıcı yönetimi giderek dünya kamuoyunun gündemine gelen Çin'in yasaklar listesini gösteren afişleri Urumçi'de meydanlarda asılı duruyor.
 
Bölgeye giden Anadolu Ajansı muhabirleri tarafından görüntülenen afişlerde Müslüman Uygur halkının uyması gereken kurallar yazılı.
 
Merkezi yerleşim yerlerinde çeşitli binalara ve kalabalık mekanlara yerel yönetimce asılan afişler, Çin yönetiminin getirdiği bazı dini kısıtlamalara dikkati çekiyor.
 
Afişlerde, resmi nikahı olmayan çiftlere dini nikah kıyılması, dini yöntemle boşanma işleminin yapılması, okulda öğrenimini sürdüren öğrenci ve reşit olmayanlara namaz kılmak, oruç tutmak ya da Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenme yönünde telkinler yapılması yasaklanıyor.
 
"Yasa dışı Kur'an kursu açmanın, resmi onay olmadan dini amaçlı öğrenci toplamanın ve düğün, cenaze gibi törenlerde "dini tebliğ" yapmanın" yasak olduğu hatırlatılan afişlerde, üzerinde "Sincan Medenileşme Ofisi" ibareleri yer alıyor.
 
Afişlerde ayrıca, "helal" ve "haram" kavramları kullanılarak "aşırı dinci ideolojileri yayma suretiyle olağan dini faaliyetlere zarar vermek; yabancı kaynaklı radikal dini eğilimleri yurt içine taşımanın" suç kapsamında değerlendirileceği ifadeleri yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

azeri

bu qanunlar aynı ilə Azerbaycanda da var. neden hiç gündeme getirilmir.?

Ömer

Çinde yasakta bizde yasak değil mi arkadaş .dini nikah ,boşanma kuran kursları çocuklar için.bizdede bir sürü yasak var orda şartlar daha ağır.Allah yardımcıları olsun

azeri

bu qanunlar aynı ilə Azerbaycanda da var. neden hiç gündeme getirilmir.?