DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İsrail'den 'tuttuğunu içeri at' yasası

İsrail'de hazırlanan yasa tasarısına göre 'polis ve askerin görevini yapmasına mani olma niyeti' şeklinde yeni bir madde getirerek 'ağır cezalara dayanak' hazırlamak istedikleri belirtildi

29.05.2015 09:57:40

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şakid'in hazırladığı yasa tasarısına göre, taş atmaktan yargılanan Filistinlilere, "zarar verme niyeti taşıma" yönünde delil aranmaksızın ağır cezalar verilebilecek.

Şakid'in göreve başladıktan sonra hazırladığı ilk yasa tasarısının, Pazar günü Bakanlar Yasama Komisyonu'nda oylanacağı bildirildi.

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinde yayınlanan haberde, Şakid'in yeni yasa ile "zarar verme niyeti taşıma" şartını ortadan kaldırarak, taş atmaktan yargılanan Filistinlilere 10 yıla kadar hapis cezası verilebilmesini sağlamak istediği belirtildi.

İsrail'deki mevcut yasalara göre, "zarar verme niyetiyle taş attığı" iddia edilen Filistinlilere 20 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

Şakid'in hazırladığı yasa tasarısı ile, "polis ve askerin görevini yapmasına mani olma niyeti" şeklinde yeni bir madde getirerek "ağır cezalara dayanak" hazırlamak istediği kaydediliyor.

"FİLİSTİNLİ GENÇLERİN ANNELERİ DE ÖLMELİ" AÇIKLAMASI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun eski yardımcılarından olan Şakid, geçen yıl Gazze'ye düzenlenen saldırılar sırasında Filistin halkına yönelik topyekün savaş ilan edilmesini istemiş ve ölen "Filistinli gençlerin annelerinin de ölmesi" gerektiğini söylemişti.

Netanyahu, genel seçimlerden sonra kurulan koalisyon hükümetinde Filistin karşıtı açıklamalarıyla sürekli gündeme gelen aşırı sağcı Habayit Hayehudi (Yahudi Evi) Partisi milletvekili Ayelet Şakid'i Adalet Bakanlığı görevine getirmişti.

İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'nın farklı kentlerinde sık sık baskınlar düzenleyerek, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunduğu ifade ediliyor. Filistin tarafı ise bu sayının açıklananın daha üzerinde olduğunu belirtiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ömer faruk

kürdistan başlıklı saf kardeşim keşke değiğin gibi olsa. Şu an başımıza ne geldiğini bir anlayabilsen. Aslan yürekli richard'ın çocukları öyle sağlama almışlar ki işini. Sana bırakırlar mı oraları. Eğer bu iş böyle giderse kürtlerin bir devleti belki olacak. Bölgede İsrail'e yönelen bütün tepkiyi paratoner gibi üstüne çekecek bir devlet. Tüm bölge halklarıyla düşman bir kürdistan olacak. Sosyal medyadaki kürt delikanlıların tweetlerine bir bak. Hepsi işide olan öfkelerini İslam düşmanlığı haline getirmişler. Yeni kuşak kürtleri İslam'dan soğutmak için ellerinden geleni yapıyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş