İsrail'den Kudüs'te 'Türkiye'nin etkisini azaltıp Ürdün etkisini artırma' planı

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Kudüs'te Türkiye'nin etkisini azaltmak ve Ürdün etkisini artırmaya yönelik bir plan içerisinde olduğu belirtildi.

2019-10-07 12:47:10

TIMETURK | HABER MERKEZİ

İsrail Hayom gazetesi Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın sözlerine atıfla "Osmanlı İmparatorluğu günleri sona erdi" başlıklı bir haber yayınladı. Haberde İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Kudüs'teki Türkiye etkisini azaltmaya ve oluşacak boşluğu Ürdün ile doldurmayı tasarladığı bir plan içerisinde olduğu belirtildi.

Türkiye'nin Kudüs'teki Osmanlı mirası sebebiyle Arap nüfusu üzerindeki nüfuza sahip olduğunu belirten gazete, buna karşı bir plan hazırlandığı fakat planın İsrail'i Ankara ile direkt olarak karşı karşıya getireceği için kararın Güvenlik Kabinesi tarafından görüşüleceğini belirtti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER "ANKARA İLE YAKIN ÖRGÜT" OLARAK TANIMLADI

Haberde bu plan kapsamında Müslüman Kardeşler örgütünün İsrail'de "yasadışı dernek" olarak ilan edileceği belirtildi.

TİKA İÇİN KOORDİNASYON ŞARTI

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) Kudüs'teki faaliyetleri için yıllık 12 milyon dolar harcama yaptığı belirtilirken, TİKA'nın buradaki faaliyetleri öncesinde İsrail ile koordinasyon içerisinde olması gerektiğinin de plana dahil olduğu kaydedildi.

İsrailli yetkililerin, Türkiye'nin Doğu Kudüs'te yürüttüğü çalışmalardan "uzun zamandır" rahatsız olduğuna işaret edilen haberde, söz konusu planda TİKA ile Yunus Emre Kültür Merkezinin Doğu Kudüs'teki faaliyetlerinin kısıtlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

Planda ayrıca TİKA'nın Filistin Koordinatörlüğünde görevli Türkiye vatandaşları ile Yunus Emre Kültür Merkezi bünyesinde Doğu Kudüs'teki Filistinlilere Türkçe dersi veren Türk öğretmenlere vize verilmemesinin yanı sıra TİKA'nın Doğu Kudüs'te yapacağı faaliyetleri önceden İsrail makamlarıyla koordine etmesinin önerildiği kaydedildi.

TİKA'NIN FAALİYETLERİ

Haberde TİKA'nın Doğu Kudüs'te ikamet eden Filistinlilere yönelik hayata geçirdiği projelere de geniş yer verildi.

TİKA'nın Mescid-i Aksa'nın da içinde yer aldığı Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde birçok evi restore ettirdiği, kentte yaşayan Filistinli ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunduğuna vurgu yapıldı.

KİŞİLER ARASINDAKİ İLETİŞİM ENGELLENECEK

Plan kapsamında İslam Vakfı üyeleri arasındaki iletişimin de kısıtlanacağı kaydedildi.

ÜRDÜN'ÜN ROLÜNÜ KUVVETLENDİRMEK

Haberin sonunda sözlerine yer verilen İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın Ürdün'ün Türkiye yerine Kudüs'te daha "makbul" bir ortak olduğuna ilişkin sözleri aktarıldı. Katz, bu sözlerinde "İsrail ile Ürdün arasındaki barış anlaşmasına uygun olarak, Ürdünlüler Kudüs'te  İslam'ın kutsal yerleriyle ilgili olarak özel bir konuma sahipler ve Erdoğan'ın Ürdün'ün statüsüne zarar vermesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Bakan Katz, İsrail'de 17 Eylül'de yapılan erken seçimlerden birkaç gün önce Twitter'dan İbranice ve Arapça paylaştığı mesajda Türkiye'nin işgal altındaki Doğu Kudüs'teki faaliyetlerinin durdurulması için Dışişleri Bakanlığına bir dizi önlem paketi hazırlanması talimatı verdiğini açıklamıştı.

YORUMLAR (0)