SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
İsrail’de sürpriz!

İsrail’de sürpriz!

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, yeni hükümeti kurma yetkisini bugün Başbakan Netanyahu yerine Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'a resmen verdi.

İsrail’de sürpriz!
16.3.2020 13:36:45

İşgal devleti İsrail'de şok!. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, yeni hükümeti kurma yetkisini başbakan Netanyahu yerine rakibi Benny Gantz'a resmen verdi.

İsrail'de yapılan son seçimlerde hiçbir partinin hükümeti kuracak çoğunluğu sahip olamaması yüzünden Cumhurbaşkanı Rivlin'in hangi partiye hükümeti kurma görevi vereceği konusundaki tartışmalar bugün sona erdi.

Cumhurbaşkanı Rivlin, Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz ve rakibi Başbakan Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından, hükümeti kurma yetkisini Gantz'a resmen verdi.

 Rivlin'in açıklaması, Gantz'ın hükümeti oluşturmak için altmış bir Knesset üyesinin desteğini almasının ardından geldi.

Gantz'ın hükümeti kurmak için ihtiyaç duyduğu 61 milletvekilinin desteğini aldığı bildirilmişti. Mavi-Beyaz İttifakı'nın tüm 33 milletvekili, Ortak Arap Listesi Bloku'nun tüm 15 milletvekili ve Sol Partiler Birliği'nin 7 milletvekilinin 6'sı, Gantz'ı desteklediklerini bildirdi. Eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın partisi İsrail Evimiz'in 7 milletvekilinin verdiği destek belirleyici oldu.

Netanyahu'ya destek verenlerin sayısı ise 58'de kaldı.

İsrail'de koalisyon hükümeti kurabilmek için 120 sandalyeli Meclis'te 61 milletvekilinin desteğini almak gerekiyor.

İsrail'de geçen yıl biri 9 Nisan, diğeri de 17 Eylül'de olmak üzere iki erken seçim yapılmış ancak sağ ve sol blok koalisyon hükümetini kurmak için gerekli sayıya ulaşamamış bu nedenle 2 Mart'ta seçmenler bir yıl içinde üçüncü kez sandık başına gitmişti.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR