DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

IŞİD Ramadi'de kıskaca alındı

Irak Savunma Bakanlığı, IŞİD militanlarının Ramadi'den kaçabilecekleri tüm çıkışların kapatıldığını açıkladı. Salahaddin ve Enbar'da düzenlenen saldırılarda 32 IŞİD militanı öldürüldü.

7 Yıl Önce
2015-05-30 14:35:13

Enbar vilayetinin merkezi Ramadi'nin IŞİD'in elinden geri alınması için operasyonlarına devam eden Irak ordusu ile Haşdu'ş Şabi (Halk Topluluğu) güçlerinin, kentin tüm çıkışlarını kapattığı bildirildi. 

Irak Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Enbar'daki ilerleyişini sürdüren ordu birlikleri ve Haşdu'ş Şabi güçleri, IŞİD militanlarının Ramadi'den kaçabilecekleri tüm çıkışları kapattı" denildi. 

Açıklamada ayrıca, Irak ordusunun bu sabah Salahaddin vilayetinin merkezi Tikrit'in güneyindeki Mekişife bölgesine düzenlediği hava saldırısında 14 IŞİD militanının öldürüldüğü ve örgüte ait 5 aracın da imha edildiği belirtildi.

Öte yandan Bağdat Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan, El-Irakıyye televizyonuna yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin bu sabah Salahaddin ile Enbar vilayetleri arasında bulunan ve başkent Bağdat'ın batısındaki bölgelerin su ihtiyacını karşılayan Nazım et-Taksim barajı çevresindeki IŞİD kuşatmasını kırdığını söyledi.  

Maan, "Irak güçleri bomba yüklü 5 aracın imha edilmesi, 18 teröristin öldürülmesi, teröristler tarafından yerleştirilen 80 bombanın etkisiz hale getirilmesi ve büyük miktarda askeri mühimmatın ele geçirilmesi suretiyle düşmanı büyük zayiata uğrattı" dedi. 

Irak'ın yüzölçümü bakımından en büyük vilayeti Enbar'ın merkezi Ramadi, yaklaşık iki haftadan bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunuyor. Irak ordusu ve Haşdu'ş Şabi güçleri, kentin geri alınması için 26 Mayıs'ta geniş çaplı operasyon başlatmıştı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş