DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9674 ₺

EURO

17,0542 ₺

ALTIN

951,55 ₺

BİST

2.380,90 ₺

İran'da cuma hutbelerinin konusu IKBY referandumu

İran'ın genelindeki camilerde bugün, cuma hutbelerinde IKBY'nin bağımsızlık referandumuna yönelik kınama ifadeleri yer aldı.

5 Yıl Önce
2017-10-06 21:28:17

TIMETURK | HABER MERKEZİ

İran'ın genelindeki cuma hutbelerinde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referanduma yönelik kınama mesajları verildi.

İran resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, İran'daki cuma hutbelerinde, IKBY referandumu "ABD ve İsrail projesi olduğu" gerekçesiyle kınandı.

"TÜRKİYE, İRAN VE IRAK ÖNÜNE GEÇMELİDİR"

Tahran Cuma İmamı Ahmet Hatemi, İran lideri Ali Hamaney'in, IKBY'nin referandumuna yönelik kullandığı "ihanet" nitelendirmesine vurgu yaparak, "Türkiye, İran ve Irak arasında bu konuda tesis edilen birliktelik sayesinde, ABD ve Siyonist rejimin arkasında olduğu bu fitne tohumunun filizlenmesinin önüne geçilmelidir." dedi.

"KÜRT HALKINA BÜYÜK BİR İHANET"

Irak'ın toprak bütünlüğünün tüm Müslümanlar için önemli olduğunu söyleyen Kirmanşah Cuma İmamı Mustafa Ulema ise "Siyonist rejim ve ABD'nin desteklediği IKBY'deki gayrimeşru referandum, aslında bölgeye ve Kürt halkına büyük bir ihanetir ve uygulanması durumunda ülkelerin parça parça bölünmesine yol açacaktır." ifadesini kullandı.

"İSRAİL'İN PARMAĞI"

Kum, Erdebil ve İsfahan kentlerindeki hutbelerde de IKBY'deki referandumda "İsrail'in parmağı" bulunduğuna temas edilerek, dış güçlerin Irak'ın toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik projesinin İran, Türkiye ve Suriye için de uygulanmak istediği belirtildi.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş