SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Irak'tan, Washington'a uyarı: Olası bir ABD-İran savaşına dahil oluruz

Irak'tan, Washington'a uyarı: Olası bir ABD-İran savaşına dahil oluruz

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Kerim İlevi, ABD ile İran arasında bir savaş çıkması durumunda Irak’ın da savaşa dahil olacağını belirtti.

Irak'tan, Washington'a uyarı: Olası bir ABD-İran savaşına dahil oluruz
13.8.2019 12:00:42

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyelerinden Kerim İlevi, ABD'nin deniz güçleriyle sarılmış Körfez bölgesinin savaşın eşiğinde olduğunu söyleyerek Irak halkının zor günler geçirdiğine dikkat çekti. İlevi, ABD ile İran arasında muhtemel bir savaş çıkması halinde Irak'ın da savaşa dâhil olacağını söyledi. 

''İRAN ÜLKEDEKİ ABD MEVKİLERİNİ BOMBALAYACAK''

ABD ile İran arasında savaş çıktığı takdirde Irak halklarının bunda etkileneceğini dile getiren İlevi, ''Savaş çıkarsa Irak da bu savaşa girer. Çünkü Irak'ta ABD askerleri bulunuyor ve muhtemelen ABD askerleri İran'ı bombalayacak buna da İran ülkedeki ABD askerlerinin mevkilerini bombalayarak karşılık verecek'' dedi.

Irak hükümeti, ABD ile İran arasında başlayan gerilimi yatıştırmak için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de, ABD Başkanı Trump'ın ülkedeki Amerikan askerlerinin "İran'ı izleme" görevine ilişkin olarak kendilerinden herhangi bir izin almadığını söyledi.

Berham Salih, Trump'ın sözlerini "tuhaf" bulduğunu, Irak topraklarının komşu bir ülkeye saldırı için kullanılamayacağını belirtti.

Salih, ABD ve Irak arasındaki anlaşmanın, Amerikan askerlerinin kendilerine "terörle mücadelede" yardımcı olmak için ülkelerinde bulunmalarını öngördüğünü hatırlattı.

Irak Cumhurbaşkanı ayrıca ülkedeki ABD askerlerinin sayısına ve görevlerine ilişkin bir bilgilendirme beklediklerini söyledi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR