DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Irak'ta Barzani ve Talabani karşı karşıya

Başkanlık seçimleri için Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Kürdistan Demokrat Partisinden farklı seçim talepleri tartışmaya sebep oldu

22.06.2015 13:18:08

AA' nın haberine göre: Celal Talabani'nin lideri olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) "Başkanlık seçiminin", Meclis tarafından yapılmasını istedi. 

KYB'nin resmi internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada Başkanlık seçimi ile ilgili hazırlanan teklifin, IKBY Parlamentosuna sunulduğu belirtildi. Bu teklif, şimdiye kadar halk tarafından seçilen "Bölgesel Başkan"ın, Parlamentoda seçilmesini öngörüyor. Ayrıca başkanlığa aday olacak kişinin 40 yaşını geçmiş olması şartı aranıyor. 

Barzani'nin lideri olduğu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık seçiminin halk tarafından yapılmasını istiyor. 

Mesut Barzani, 2005 yılında milletvekillerin, 2009'da ise halkın oylarıyla IKBY Başkanı seçilmişti. Barzani'nin 2013 yılında görev süresi dolmuştu. Ancak IKBY Parlamentosu, Barzani'nin görev süresini 20 Ağustos 2015'e kadar uzatmıştı. Ancak IKBY Seçim Kurulu, güvenlik şartları, bütçe yetersizliği ve teknik alt yapının hazır olmadığı gerekçesiyle seçimi belirsiz bir tarihe ertelemişti. 

Başkanlık seçimi için yaklaşık 3 milyon seçmenin sandık başına gitmesi bekleniyor. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cındo

Bu akp yi tehdit ediyor, akp ye pkk saldıracak, işid saldırdı diyecekler, Güney doğudan akpyi silecekler, Türkiye için en büyük tehdit sılhedin ve hdpkk sidir, başkada birşey yok

Görüş Bildir Bizimle Paylaş