SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Irak Başbakanı Abdülmehdi’den, Trump’a şok tavır!

Irak Başbakanı Abdülmehdi’den, Trump’a şok tavır!

Irak Dışişleri Bakanı Hekim, ABD Başkanı Trump'ın, 26 Aralık 2018 tarihinde Irak’taki Amerikan askerlerine sürpriz Noel ziyaretinde bulunmasıyla ilgili açıklama yaptı. Hekimi, Başbakan Abdülmehdi’nin, Trump’ın kendisine görüşmek için 15 dakika zaman ayırmasına tepki göstererek, ziyarete gitmediğini söyledi.

Irak Başbakanı Abdülmehdi’den, Trump’a şok tavır!
25.5.2019 10:43:57

buyuk_74

ABD Başkanı Trump ve eşi Melanie Trump'ın, 26 Aralık 2018 tarihinde Irak'taki Amerikan askerlerine yaptığı sürpriz Noel ziyareti, Irak ile ABD arasında bir kriz yaşanmasına yol açmış!

Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Hekim bugün, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesine yaptığı sürpriz ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı.

BAŞBAKAN ABDÜLMEHDİ, TRUMP'LA GÖRÜŞMESİNE 15 DAKİKA SÜRE 
AYRILMASINA TEPKİ GÖSTEREREK, GÖRÜŞMEYE GİTMEDİ

Trump'ın yılbaşı gecesinde Irak'a yaptığı sürpriz ziyaretin içeriğini paylaşan Hekim, ziyaretin gizli olduğunu belirterek, “Başbakan Adil Abdülmehdi benden ziyaretle ilgili Cumhurbaşkanını haberdar etmemi istedi.

Başbakanın Anbar ilindeki Aynulesed askeri üssüne giderek Trump'ı karşılaması ve ziyaretin 3 saat sürmesi planlanıyordu ancak ABD tarafı bize ziyaretin sadece 2 saat süreceğini ve Trump'ın Abdülmehdi ile görüşmek için sadece 15 dakika zaman ayırdığını belirtmesi üzerine Abdülmehdi bunu reddetti” dedi. 

BAŞBAKAN İLE TRUMP ARASINDA
8 DAKİKALIK TELEFON GÖRÜŞMESİ

Irak Başbakanı 15 dakikanın bir sürü konuyu ele almak için yeterli olmadığını söyleyen, Irak Dışişleri Bakanı “Başbakan Abdülmehdi ülkenin egemenliğini korumak için Aynulesed askeri üssüne gitmeyi reddetti” şeklinde konuştu. Irak Dışişleri Bakanı Trump ile Abdülmehdi daha sonra 8 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptıklarını kaydetti. 

Dışişleri Bakanı Mike Pempeo'nun iki hafta önce Irak'a gerçekleştirdiği sürpriz ziyarete ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Hekim, ziyaretin önemli olduğunu ve ABD'nin İran krizine ilişkin tavrını belirlediğini kaydederek, “Pompeo ile bir araya gelen Başbakan Abdülmehdi, Irak'ın İran ile güçlü ilişkileri bulunduğunu ve İran ile ekonomik ilişkilerinin yanı sıra elektrik ve gaz ithalinin bu ülkede yapılığını aktardı” şeklinde konuştu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR