DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İngiltere Başbakanı Cameron Paris'te

İngiltere Başbakanı Cameron Paris'te

28.05.2015 23:29:47
İngiltere Başbakan David Cameron, AB konusundaki önceliğinin İngiliz halkının endişelerini gidermek olduğunu söyledi.

Cameron, Elysee Sarayı'nda Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından kabul edildi. Kabul sonrası, Cameron ve Hollande kameraların karşısına geçti.

Kısa bir basın açıklaması yapan iki lider, terör, iklim değişikliğiyle mücadele ve Avrupa Birliği konularında iş birliğini arttıracaklarını yineledi.

Hollande, Cameron'ın 2017'de ülkesinde yapacağı AB referandumuna işaret ederek, İngiltere'nin AB'de kalmasının hem İngiltere için hem de İngiliz halkı için daha iyi olduğu görüşünü belirtti.

Cameron ise AB'deki statükocu yapıyı eleştirerek, AB'de değişimin sadece ülkesi için değil Avrupa'nın geri kalanı içinde faydalı olacağını dile getirdi.

"Benim önceliğim Avrupa'yı yeniden şekillendirmek ve İngiliz halkının üyelik konusundaki endişelerini gidermek. Elbette Fransa'nın önceliği Avro bölgesini güçlendirmek" ifadelerini kullanan Cameron, Avrupa'nın daha başarılı olması üzerine çalışacaklarını ifade etti.

Ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini 2017 yılı sonuna kadar referanduma götürmek isteyen İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Cameron, birliğin sınırlarının kontrolsüz olmamasını, serbest dolaşıma ve göçe sınırlama getirilmesi gerektiğini savunuyor.

Cameron'ın, Brüksel ile 2017 sonuna kadar yürütmeyi planladığı yeniden müzakere sürecinin temelinde üç konu bulunuyor. Bunlar, Avrupa'nın daha rekabetçi olması, birliğin üye ülkeler üzerindeki yetkisinin azaltılması ve AB göçmenlerinin İngiliz sosyal yardım sisteminden faydalanmasının önlenmesi olarak sıralanıyor.

İngiltere'deki mevcut anketlerde Birleşik Krallık'ın AB'de kalmak istediğini ifade eden İngiliz halkının görüşünü, David Cameron'ın referandumun yapılmasının planlandığı 2017 yılı sonuna kadar Brüksel ile yürüteceği müzakerelerin etkilemesi bekleniyor.

Cameron'ın bu süreç sonunda kamuoyuna "AB'den istediğini kopardığı" mesajını vererek ülkesinin 28 üyeli birlikte kalması gerektiğini savunma ihtimali de bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş