SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
İngiliz Reuters, yalan haberlerle Türkiye ile Rusya’nın arasını açmaya çalışıyor

İngiliz Reuters, yalan haberlerle Türkiye ile Rusya’nın arasını açmaya çalışıyor

Türkiye hakkında yaptığı kasıtlı ve karalama haberleriyle büyük tepki çeken İngiliz Reuters haber ajansı, şimdi de Türkiye ile Rusya’nın arasını açacak haberler üretmeye başladı. İngiliz haber ajansı Reuters, Ankara'nın Suriye'deki muhaliflere yeni silah desteği gönderdiğini öne sürdü.

İngiliz Reuters, yalan haberlerle Türkiye ile Rusya’nın arasını açmaya çalışıyor
26.5.2019 18:35:45

buyuk_84

Türkiye hakkında yaptığı 'kasıtlı' ve 'karalama' haberleriyle büyük tepki çeken İngiliz Reuters haber ajansı, şimdi de Türkiye ile Rusya'nın arasını açacak haberler üretmeye başladı.  Reuters, Ankara'nın Suriye'deki muhaliflere yeni silah desteği gönderdiğini öne sürdü. Reuters haber ajansına konuştuğu idda edilen bir muhalif ve bir görgü tanığı tarafından aktarılanlara göre, Hama'nın kuzeyindeki üsse gece yarısı bir Türk konvoyu geldi.

Yine Türkiye düşmanlığıyla ün yapan Alman DW'nin aktardığına göre ise, muhaliflerin üst düzey temsilcileri tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, Türkiye'nin söz konusu desteğiyle Suriye ordusunun İdlib'e düzenleyeceği büyük çaplı saldırıyı püskürtmenin amaçlandığı kaydedildi.
 
Moskova ile yapılan çalışma grubu görüşmelerinde mülteci akını riski nedeniyle gerginliğin tırmandırılmaması konusunda Ankara'nın Rusya'yı ikna edememesini üzerine harekete geçildiği öne sürüldü. Muhaliflerin üst düzey komutanlarından oluduğu idda edilen bir kişi, Türkiye'nin bu şekilde Suriye'nin kuzeydoğusundaki etki alanını korumaktaki kararlılığının sinyalini verdiğini aktardı. Türkiye'nin ayrıca son dönemde Rusya ile varılan Soçi mutabakatı kapsamında oluşturulan çatışmasızlık bölgelerindeki askeri varlığını da artırdığı belirtildi.

Suriye ordusundan bir kaynak ise Reuters'e yaptığı açıklamada, Şam'ın haftasonunda bölgede konuşlu askerlerinin sayısını artırdığını söyledi. Suriye ordusu Cumartesi günü, "terörist sığınağı" olarak nitelendirdiği bölgede saldırılarını artıracağını açıklamıştı.

Savaşın yaklaşık sekiz yıldır sürdüğü Suriye'de İdlib, muhaliflerin son kalesi olarak nitelendiriliyor. En önemli müttefiği Moskova olan Şam, İdlib'e operasyonunu geçen ay başlatmıştı. Mevcut ateşkesin muhaliflerce ihlal edildiğini savunan Şam'ın İdlib ve çevresine düzenlediği hava saldırıları sonucunda binlerce sivil bölgeyi terk etmişti.

Eylül 2018'de Rusya ile Türkiye arasında varılan Soçi mutabakatında, İdlib vilayetinde oluşturulmasında karar kılınan "çatışmasızlık bölgelerinin" denetim ve gözetim görevi Türkiye'ye verilmişti. Bu çatışmasızlık bölgeleri şiddeti bir süre engellemiş ve ertelemiş olsa da, çatışmasızlık sona ermiş durumda. Birleşmiş Milletler, çatışmalar nedeniyle İdlib ve çevresinde yaşayan 180 bin kişinin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını açıklamış bulunuyor.

Rusya da birkaç gün önce, ordunun İdlib bölgesindeki muhaliflere yönelik saldırılarını tek taraflı olarak durdurma kararı aldığını duyurmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR