İbrahim Melih Gökçek kimdir?

İbrahim Melih Gökçek kimdir?

1994-2017 seneleri arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski milletvekili ve bürokrat...Melih Gökçek kim? İşte Melih Gökçek biyografisi...

Melih Gökçek,  Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde 5 dönem boyunca bu görevi sürdüren ilk ve tek kişidir. 

İbrahim Melih Gökçek20 Ekim 1948 senesinde , KeçiörenAnkara'da doğdu. Aslen Şanlıurfa Halfetilidir. Üç çocuklu bir ailenin en büyük evladı olan Melih Gökçek'in babası Ahmet GökçekAdalet Partisi Gaziantep İl Başkanlığı görevini devam ettiriyordu . Babasının mesleğinden dolayı ilk ve orta dereceli eğitimini Gaziantep'de bitiren Melih Gökçek, 1967 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanınca yeniden Başkent'e yerleşti. Mülkiye'den sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Meslek Okulu'nu tamamladı.

Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığı'nda Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerini yaptı. Market işletmeciliği ve fotoğrafçılık işleriyle uğraştı.

İbrahim Gökçek, siyaset davasına 1984 Yerel Yönetimler Seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilerek bismillah dedi. 1984 senesinde , Anavatan Partisi'nden Keçiören Belediye Başkanı olarak aday gösterilen ve seçimi kazanan Melih Gökçek, 1989 seçimini kazanamayarak ikinci kez Keçiören Belediye Başkan'lığını kaybetti.

1989 - 1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

1984 yılında Keçiören Belediye Başkanı oldu. 1991 yılında ise Ankara Milletvekili seçildi.

1994'ten itibaren Ankara Büyükşehir Başkanlığı görevini yürüten Melih Gökçek, 28 Ekim 2017'de istifa etti. 

Melih Gökçek, Nevin Gökçek ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.