SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
'Hizbullah'ın New York'ta ne işi var?'

'Hizbullah'ın New York'ta ne işi var?'

Dış Politika dergisi Foreign Policy da Hizbullah'ın New York'ta yapılanması olduğunu iddia etti.

'Hizbullah'ın New York'ta ne işi var?'
16.6.2019 19:02:23

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Lübnan iç savaşı sırasında 1982'de kurulan Hizbullah, bu günlerde Irak, Yemen, Suriye gibi yerlerde Ortadoğu'da devam eden savaşlar ve bu savaş noktalarındaki İran etkisi sebebiyle daha görünür hale geldi.

NEW YORK'TA HİZBULLAH YAPILANMASI

Dış Politika dergisi Foreign Policy da Hizbullah'ın New York'ta yapılanması olduğunu iddia ettiği bir haber yayınladı. Haberde "Hizbullah'ın New York'ta ne işi var?" sorusu soruldu.

Dergi, bu iddiasını ABD'de gözaltına alınan ve Hizbullah'a çalıştığı iddia edilen Amerikan vatandaşı iki Lübnanlıya dayandırdı.

Bu isimlerden biri 2017'de gözaltına alınan 34 yaşındaki Ali Kourani. Kourani, Lübnan doğumlu ve yasal olarak ABD'ye 2003'te göç edip, 2009'da Amerikan vatandaşlığına geçti. İddialara göre Kourani, New York'ta hedef alınabilecek İsraillileri belirlemekle görevliydi. Ayrıca havaalanı ve askeri sahalarla ilgili de gözetleme yapıyordu. O dönemde basında yer alan haberlerde Kourani'nin hedefindeki noktalara ilişkin de paylaşımlarda bulunulmuş, bu noktaların Manhattan'da iki askeri tesis, Brooklyn'de bir Gizli Servis sitesi ve New York John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı olduğu iddia edilmişti. Kourani, 2018'de hapis cezasına çarptırıldı.

Foreign Policy dergisi, haberinde Kourani'ye yer vererek Hizbullah'ın onu patlayıcı yapmakta kullanılan kimyasallar alması için Çin'e gönderdiğini yazdı. Yine Kanada'ya operasyonel görevler için gönderildiği belirtildi. Kourani'nin FBI'a verdiği ifadesinde kendisini "uyuyan bir hücre" olarak tanımladığı belirtildi.

Gözaltına alınan bir diğer isimse Samer El Debek. El Debek, Lübnan dışındaki saldırıları planlamaktan sorumlu olduğu belirtilen Hizbullah'a bağlı İslami Cihad Örgütü'nün (IJO) bir parçası olmakla suçlandı.

İNGİLİZ GAZETESİ: HİZBULLAH LONDRA'DA SİLAH ÜRETİYOR

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Telegraph Gazetesi de Hizbullah'ın Londra'da silah ürettiğini yazmıştı. Habere göre İngiliz iç istihbaratı MI5, bir Hizbullah askeri yakaladı ve onunla birlikte ev yapımı bombalarda kullanılan üç tondan fazla amonyum nitrat ele geçirdi.

Gazete, olay üzerine 2015'te Kıbrıs'ta yaşananları hatırlattı. 2015'te Kıbrıs'ta yakalanan Lübnanlı Hüseyin Bassam Abdallah'ın Hizbullah mensubu olduğu belirtilmiş, evinde 8.2 ton amonyum nitrat bulunmuş ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2015 yılında yaşanan bu olay karşısında ABD'nin sessiz kaldığı yorumları yapılmıştı. Telegraph'ın da haberinde yer verdiği üzere ABD-İran arasındaki nükleer anlaşma olaydan kısa süre önce imzalanmıştı.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 26.6.2019 21:21:19
Abd helem bir kıpırdasın... bedelini tüm dünyada ağır öder.. 40 yıldır hazırdır iran.. Abd bir şey yapamaz
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR