Hafter: IŞİD militanlarını ülkelerine geri gönderiyoruz

General Hafter, katıldığı bir canlı yayında, yakaladıkları Tunuslu IŞİD militanlarını yeniden ülkelerine gönderdiklerini açıkladı.

2019-05-19 14:30:02

Mecra'nın haberine göre Nisan ayından bu yana Libya'nın başkenti Trablus'a düzenlediği saldırılarla gündeme gelen Libyalı emekli General Halife Hafter, katıldığı bir canlı yayında, yakaladıkları Tunuslu IŞİD militanlarını yeniden ülkelerine gönderdiklerini açıkladı.

France 24 televizyonu sunucusu Tevfik Mecid'e konuşan Hafter, "Onları tutukluyoruz, ardından tekrar ülkelerine geri gönderiyoruz" dedi. Hafter'in sözleri sunucu ve izleyiciler tarafından büyük şaşkınlıkla karşılandı.

HAFTER ÜLKENİN DOĞUSUNDA KONUŞLANMIŞTI

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen General Halife Hafter, ülkenin doğusundaki Bingazi kenti ve çevresini merkez edinmiş durumda. Trablus'taki hükümet ise Hafter'e muhalif olduğu için, General'in ordusu tarafından saldırı altında tutuluyor. Ülkede ayrıca Tobruk merkezli bir meclis ve güç odağı daha bulunuyor.

2011'de patlak veren halk ayaklanması sonucu, 1969'dan bu yana ülkeyi yöneten Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin Libya'da yarattığı boşluk, henüz doldurulabilmiş değil. Mısır ve BAE, bir dönem Kaddafi'nin en sadık adamlarından biri olan Halife Hafter'in Libya'da kontrolü ele almasına çalışıyor.

 

YORUMLAR (0)