DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9604 ₺

EURO

16,7873 ₺

ALTIN

931,72 ₺

BİST

2.402,84 ₺

Diyanet Sezen Aksu açıklaması | Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu için Hz. Adem ve Hz. Havva açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu için Hz. Adem ve Hz. Havva açıklamasında bulundu. Sosyal medyayı ayağa kaldıran şarkı sözlerinin ardından Aksu sessizliğini koruyor. Birçok avukat, din adamı ve sosyal medya ünlüleri konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Şimdi ise Diyanet İşleri Başkanlığı konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Peki Diyanet Sezen Aksu için ne dedi? Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu'nun Şahane Bir Şey Yaşamak şarkısına açıklama...

4 Ay Önce
2022-01-17 19:57:05

Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu'nun Şahane Bir Şey Yaşamak isimli şarkısındaki sözler için sosyal medyada büyüyen konuşmalar sonrasında bir açıklamada bulundu.

Hz. Âdem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem'e yönelik polemiklerle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İslam'ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir.” dendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Açıklaması

Son zamanlarda İslam'ın kutlu elçileri Hz. Âdem ve Hz. İsa peygamberlerimize; insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız.

Öncelikle bilinmelidir ki Hz. Âdem (a.s.), ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamberdir. Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim'de “halife” olarak nitelenen Hz. Âdem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır.

Aynı şekilde Yüce Allah, “Allah katında İsa'nın yaratılmasındaki durum, Âdem'in durumu gibidir.” (Âl-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa'nın yaratılışındaki ilahî kudrete ve onun mucizevî doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah'ın ezelî hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa'nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem'in asaletinden ve saygınlığından Kur'an-ı Kerim'de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, hayâ ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah'ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbet anılmıştır.

Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam'ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dinî şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgarî bir insanî erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir.

Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insanî ve ahlakî tavırdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlgili Haberler;

Sezen Aksu Hz. Adem ve Hz. Havva (a.s.) olayı nedir? TIKLAYINIZ...

Sezen Aksu Şahane Bir Şey Yaşamak Şarkısı Sözleri! TIKLAYINIZ...

Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu için Hz. Adem ve Hz. Havva açıklaması

diyanet işleri başkanlığı sezen aksu açıklaması .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş