DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Gülen'in çıkardığı sesler ne anlama geliyor?

Fethullah Gülen’in yayımlanan son konuşmasında çıkardığı sesler ne anlama geliyor?

5 Yıl Önce
2017-03-20 21:49:32

Fethullah Gülen'in yayımlanan son konuşmasında kullandığı ifadeler dikkat çekmişti.

Yaptığı konuşmada telsiz üzerinden örnek veren Gülen'in “di-di-dâ-dıt, dâ-dâ-dıt, dıt-dıt-dıt, dâ-dâ-dıt” şeklinde sesler çıkarması yeni bir tartışmaya sebep oldu.

Askerlik döneminde acemilik eğitimini Mamak'taki Muhabere Okulu'nda alan ve ardından telsiz istihbaratçısı olarak İskenderun'da görev yapan Gülen'in son konuşmasında çıkardığı seslerin herhangi bir anlamı olup olmadığı merak konusu haline geldi.

"FG-SG" NE DEMEK

Gülen tarafından çıkarılan sesler Mors alfabesine göre "fg-sg" anlamına geliyor. (..-. --. ... --.) Gülen'in bu sesleri bilinçli olarak mı yoksa 'rastgele' mi çıkardığı ise merak konusu.

GÜLEN NE DEMİŞTİ?

Gülen, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: "Sürekli şerâre üreten… ‘Şerr' kelimesi, ‘hayr'ın zıddıdır. Fakat ‘şerâre' kelimesini de kullanırız; Frenkçe'den geçme bir kelime bu. Telsizde, sinyaller içinde, o sinyalleri karıştırma adına, birileri devreye girer; siz, ‘di-di-dâ-dıt, dâ-dâ-dıt, dıt-dıt-dıt, dâ-dâ-dıt' filan, bunları doğru almayasınız diye, araya girerler, sinyalleri bozarlar. Yeniden bir kalibrasyondan geçirme lüzumunu duyarlar"

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş