SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Gülen'in çıkardığı sesler ne anlama geliyor?

Fethullah Gülen’in yayımlanan son konuşmasında çıkardığı sesler ne anlama geliyor?

Gülen'in çıkardığı sesler ne anlama geliyor?
20.03.2017 21:49:32

Fethullah Gülen'in yayımlanan son konuşmasında kullandığı ifadeler dikkat çekmişti.

Yaptığı konuşmada telsiz üzerinden örnek veren Gülen'in “di-di-dâ-dıt, dâ-dâ-dıt, dıt-dıt-dıt, dâ-dâ-dıt” şeklinde sesler çıkarması yeni bir tartışmaya sebep oldu.

Askerlik döneminde acemilik eğitimini Mamak'taki Muhabere Okulu'nda alan ve ardından telsiz istihbaratçısı olarak İskenderun'da görev yapan Gülen'in son konuşmasında çıkardığı seslerin herhangi bir anlamı olup olmadığı merak konusu haline geldi.

"FG-SG" NE DEMEK

Gülen tarafından çıkarılan sesler Mors alfabesine göre "fg-sg" anlamına geliyor. (..-. --. ... --.) Gülen'in bu sesleri bilinçli olarak mı yoksa 'rastgele' mi çıkardığı ise merak konusu.

GÜLEN NE DEMİŞTİ?

Gülen, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: "Sürekli şerâre üreten… ‘Şerr' kelimesi, ‘hayr'ın zıddıdır. Fakat ‘şerâre' kelimesini de kullanırız; Frenkçe'den geçme bir kelime bu. Telsizde, sinyaller içinde, o sinyalleri karıştırma adına, birileri devreye girer; siz, ‘di-di-dâ-dıt, dâ-dâ-dıt, dıt-dıt-dıt, dâ-dâ-dıt' filan, bunları doğru almayasınız diye, araya girerler, sinyalleri bozarlar. Yeniden bir kalibrasyondan geçirme lüzumunu duyarlar"


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.