Göstericilerden Macron'a: Seni evinden almaya geliyoruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 'Macron, seni evinden almaya geliyoruz' sloganıyla protesto edildi.

21.01.2020 11:25:57

Pazartesi günü Fransa'nın yatırımlara açık bir ülke olduğunu anlatmak ve yabancı yatırımcı çekmeyi amaçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 200'den fazla yerli ve yabancı iş insanıyla Versay Sarayı'nda bir araya geldi. Toplantıda 4 milyar euroluk yeni yatırım ve istihdam projeleri duyuruldu.

Euronews'in haberine göre Macron'un "Fransa'yı Seç" zirvesi için Versay Sarayı'nda bulunduğu sırada organizatörlere göre 300, polise göreyse 200 kişilik bir grup Versay - Chantiers Garı'nda protesto gösterisi yaptı.

"Macron defol!", "Evinden almaya geliyoruz Macron!" gibi sloganlarla Versay Sarayı'na doğru yürüyen göstericiler, jandarma engeliyle karşılaştı.

"HÜKÜMET BİZE PARAZİT MUAMELESİ YAPIYOR"

Gösteri sırasında gazetecilere konuşan SUD-Ray sendikası üyesi demir yolu işçisi Éric Bezou, "30 yıllık demir yolu işçileri olarak hükümet tarafından Fransız toplumunun parazitleri muamelesi görüyoruz. Asıl dışlanmış olan bu hükümettir" ifadelerini kullandı.

Fransa'nın yatırımcı çekme girişimi, aylardır devam eden "Sarı Yelekliler" eylemleri ve emeklilik reformu karşıtı grevlerin gölgesinde başladı.

Macron yönetiminin emeklilik reformu projesinde verdiği tavizlere rağmen devam eden grev ve protestolar 47. gününe ulaştı.

Macron'a karşı protestocuların öfkesi büyürken cumartesi günkü Sarı Yelekliler eyleminde "16. Louis'den sonra sıra sende Macron" sloganları atılmıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)